Niepokojące informacje docierają do na z Wrocławia. Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna włączyła do obszaru zagrożonego Ptasią Grypą aż siedem osiedli.

Ptasia Grypa we Wrocławiu i okolicach

Obecnie potwierdzona została obecność Ptasiej Grypy zarówno w samym Wrocławiu, jak i powiatach trzebnickim oraz wrocławskim. W mieście można już zobaczyć żółte tablice informacyjne, na których widnieje napis:

„Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony”.

Choć w dalszym ciągu szczepy wirusa z grupy H5Nx uznaje się za niskie zagrożenie dla człowieka jeśli chodzi o możliwość zarażenia, konieczne jest zachowanie ostrożności.

Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu, dr n. wet. Monika Kotowicz poinformowała:

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zakaźną i zaraźliwą chorobą ptaków.

Dodała też, że dla drobiu zagrożenie stanową dzikie ptaki, które mogą przenosić wspomnianego wirusa bezobjawowo.

Zarażenie ptaków może stanowić ogromne zagrożenie dla hodowców z powodu strat finansowych. Kotowicz zaznaczyła, że w kontakcie ze zwłokami padłych ptaków konieczne jest dokładne umycie rąk wodą z mydłem.

Jak czytamy, wspomniane tablice znajdują się na osiedlach Świniary, Lipa Piotrowska, Widawa, Rędzin, Maślice, Pawłowice oraz Pracze Odrzańskie.

Czy wirus może zagrażać ludziom?

Jak wiemy, największym zagrożeniem dla ludzi może być nagła mutacja wirusa, która może doprowadzić do wykształcenia u niego możliwości przenoszenia się z człowieka na człowieka. W związku z tym bardzo ważne jest niedoprowadzenie do dalszego rozprzestrzeniania się patogenu.

Taki przypadek stwierdzono w 2006 roku, kiedy to wirus bez utraty zjadliwości przeniósł się z człowieka na człowieka. W tym samym roku po raz pierwszy w Polsce potwierdzono obecność niesławnego wirusa H5N1. Pierwsze dwa przypadki odkryte zostały w Toruniu. Jeden z łabędzi był już martwy.

Zobacz też:
Kiedy koniec pandemii? Niepokojące słowa szefa WHO

Ptasia grypa najbardziej niebezpieczna jest właśnie dla ptaków hodowlanych, które są na niego bardzo wrażliwe. Szczególnie groźna jest dla kur oraz indyków.

za: tuwroclaw.com

źródło zdjęcia: Pixabay https://pixabay.com/pl/users/berndfocken-7944068/

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły