Wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 zaczyna dominować w coraz większej liczbie krajów. W Polsce nie widać jeszcze wzrostu zakażeń, jednak eksperci przekonują, że niebawem sytuacja się zmieni i dotrze do nas czwarta fala. Według prof. Joanny Zajkowskiej decydujące będą powroty z wakacji.

Czwarta fala pod koniec wakacji?

Ekspert z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku podkreśliła, że liczba nowych zakażeń koronawirusem będzie wzrastać w trakcie powrotów z wakacji, na przełomie sierpnia i września. Wtedy zdaniem prof. Zajkowskiej może nastąpić czwarta fala zakażeń koronawirusem w Polsce.

Podkreśliła też jednak, że wskazanie konkretnego momentu, kiedy może się pojawić kolejna fala zakażeń, byłoby możliwe opierając się na wyliczeniach matematycznych. Jej zdaniem jednak dojdzie do wzrostu w momencie powrotów z wakacji.

Profesor zauważyła, że w okresie jesiennym dłuższe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach będzie sprzyjać transmisji wirusa.

Czwarta fala zakażeń. Testy nie eliminują zagrożenia

Ekspert zaznaczyła też, że testowanie na obecność koronawirusa po powrocie do kraju oczywiście znacznie ogranicza możliwość szerzenia się wirusa. Podkreśliła, że nie jest jednak możliwe całkowite wyeliminowanie zagrożenia, w związku z czym czwarta fala niemal na pewno pojawi się także w Polsce.

Prof. Zajkowska oceniła też jednak, że następna fala zakażeń nie powinna być tak duża jak ubiegłoroczna. Barierę stanowi zaszczepienie sporej części społeczeństwa. Jednocześnie dodała, że należy przygotować szpitale na możliwość przyjęcia pacjentów z koronawirusem. Jej zdaniem lepiej od szpitali jednoimiennych sprawdzą się oddziały zakaźne.

Zobacz też:
WHO wydała zgodę na podawanie szczepionki Covaxin – indyjskiego preparatu przeciw COVID-19

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły