Coraz mniejsza liczba Polaków jest zainteresowana zaszczepieniem się przeciwko koronawirusowi – donosi dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Odpowiedzią ze strony rządzących ma być przyspieszenie akcji promocyjnej szczepień.

Rząd ma współpracować z samorządowcami

Dziennik podkreśla, że rząd szuka obecnie sposobów na to, aby jak największa Polaków zdecydowała się skorzystać z możliwości zaszczepienia przeciwko Covid-19. Szef Kancelarii Premiera, który jest odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień, poinformował, że temat ma zostać poruszony już jutro w trakcie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Michał Dworczyk poinformował, że rządzący będą proponować samorządowcom możliwe działania, które miałyby zmobilizować Polaków w tej kwestii.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich przekonuje, że rząd może się spodziewać pomocy ze strony samorządowców i zapowiada współpracę w tej kwestii.

Dodał, że przed dwoma tygodniami ZMP zgłosiło się do ministra w kwestii stworzenia funduszu, który można by wykorzystywać do promowania akcji szczepień.

Co może zachęcić Polaków?

Pomysłów jest wiele. Michał Sutkowski, który jest prezesem Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, wskazuje jako dobry przykład Wałbrzych. Tam postawiono chociażby na tańsze bilety na komunikację miejską. Pomocne w jego ocenie mogą być też tzw. paszporty covidowe, dzięki którym znacznie łatwiejsze będzie podróżowanie za granicę.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce wykonano już 16 812 136 szczepień. W pełni zaszczepionych zostało prawie pięć milionów Polaków. Pierwszą dawką wykonano 12 125 653 szczepienia.

Zobacz też:
Trzecia dawka szczepionki Pfizer. Będzie wniosek

za: PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły