Już 20 maja Polska ma się podłączyć do przygotowanego przez Komisję Europejską systemu paszportów covidowych – informował minister zdrowia. Pierwotnie miało to nastąpić pięć dni później. Dziś z kolei rzecznik resortu poinformował, że Polska złożyła już deklarację dotyczącą przystąpienia do programu.

Europejskie paszporty covidowe coraz bliżej

[…] Będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską

– zapowiedział szef resortu zdrowia.

Wyraził nadzieję, że po 20 maja kiedy będziemy już mieli za sobą pierwsze testy, będzie można powiedzieć więcej na temat tego, jak wygląda sytuacja w tej kwestii. Dodał, że najpierw potrzebne jest odpowiednie rozporządzenie KE w tej kwestii. Dopiero potem decyzje na temat paszportów będą mogły zostać podjęte w poszczególnych krajach, w tym w Polsce.

Dzisiaj rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz poinformował, że po złożeniu deklaracji i wymaganej dokumentacji przez Polskę, przyszedł czas na podjęcie decyzji przez konsorcjum, które będzie prowadzić testy.

Andrusiewicz wskazał tu dwie możliwe daty – 21 i 25 maja. Najprawdopodobniej testy uda się zakończyć do 1 czerwca. Wtedy Polska będzie w pełni gotowa do przystąpienia do pracy w projekcie – mówił rzecznik.

Ile szczepień wykonano już w Polsce? Jak wygląda sytuacja epidemiczna?

Według informacji, jakie przekazało dziś Ministerstwo Zdrowia, w pełni zaszczepionych jest już 4 642 010 osób w Polsce. Łącznie wykonano 16 043 547 szczepień. Pierwszą dawką zaszczepionych zostało 11 664 606 osób.

Zobacz też:
Destrukcyjny wpływ pandemii. Coraz więcej dzieci ma problemy psychiczne

Jeśli chodzi o rozwój epidemii, dane są optymistyczne. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 1734 nowe infekcje koronawirusem w Polsce. Zmarło jednak aż 245 osób. Łącznie w kraju do tej pory potwierdzono zakażenie u 2 856 924 osób. Zmarło 71 920 Polaków.

Za: Radio ZET, PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły