Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany dotyczące terminu, jaki musi upłynąć między jedną, a drugą dawką szczepionki. Dla wszystkich preparatów okres ten skrócono do 35 dni. Okazuje się, że z tej możliwości skorzystać mogą także osoby, które już oczekują na podanie drugiej dawki.

Jak skrócić czas oczekiwania na drugą dawkę?

W rozmowie z Polską Agencją prasową rzecznik resortu zdrowia poinformował, co trzeba zrobić aby skrócić czas oczekiwania. Wojciech Andrusiewicz przekazał, że takie osoby powinny skontaktować się z punktem szczepień, w którym otrzymały pierwszą dawkę.

Jeśli chodzi o osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione i czekają na swoją kolej, od razu będzie je obowiązywał krótszy okres przerwy. Dotyczy to wszystkich, którzy będą się szczepić od 17 maja włącznie.

Niestety nie wszyscy chętni do szybszego podania drugiej dawki będą mieli taką możliwość. Minister Michał Dworczyk informował wczoraj, że będzie to zależne od obłożenia w konkretnym punkcie szczepień. Szybsze zaszczepienie drugą dawką możliwe będzie tam, gdzie są wolne terminy.

Liczba w pełni zaszczepionych Polaków zbliża się do 4 milionów

Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia, do tej pory w Polsce wykonano 14 274 291 szczepień. W pełni zaszczepionych zostało 3 839 390 osób. Pierwsza dawka została podana 10 609 955 Polakom.

W ostatnich dniach utrzymuje się też stosunkowo niska liczba nowych zakażeń koronawirusem w kraju. Dziś w raporcie resortu poinformowano o potwierdzeniu 4255 nowych przypadków. Koronawirus doprowadził do śmierci 87 osób, a 256 zmarło z powodu współistnienia zakażenia koronawirusem z innymi schorzeniami. Najwięcej nowych infekcji potwierdzono w województwach śląskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Zobacz też:
Objawy COVID-19 różne u kobiet i mężczyzn. Ważny jest także wiek

za: PAP, forsal.pl , Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły