Niestrawność może dopaść każdego, nie tylko od święta. Trzeba przyznać jednak, że w okresie bożonarodzeniowym jesteśmy bardziej narażeni na kłopoty trawienne. Niestrawność daje niemal takie same symptomy jak przejedzenie. Objawy tego stanu są bardzo nieprzyjemne. Na szczęście można go przetrwać dzięki naturalnym i domowym sposobom.

Przejedzenie – czym jest?

Przejedzenie to stan, którego można doświadczyć po bardzo obfitym i ciężkostrawnym posiłku. W wyniku zbyt dużej ilości jedzenia dochodzi do zalegania pokarmu w żołądku. Co więcej, jeśli jedzenie było nadmiernie tłuste, układ pokarmowy może mieć problem z wydzielaniem odpowiedniej ilości enzymów trawiennych. Jeśli posiłek był jedzony w pośpiechu, dodatkowo utrudnia to trawienie. Spożyte kawałki pokarmu nie zostały dobrze rozdrobnione, a tym samym czas ich trawienia znacznie się wydłuży. Przejedzenie może trwać nawet kilka godzin, towarzyszy mu uczucie osłabienia i ciężkości.

Przejedzenie – objawy

Objawy przejedzenia nie należą do przyjemnych. Osoba, która spożyła zbyt dużą ilość jedzenia, może doświadczać następujących dolegliwości:

  • ból brzucha;
  • zgaga;
  • odbijanie;
  • uczucie ciężkości w żołądku;
  • refluks;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • senność;
  • uczucie zmęczenia.
Zobacz też:
Papryka chili, czyli kulinarna podróż po ostrych smakach! Jedz ją na zdrowie i na… dobry humor!

Rzadko zdarza się, by przejedzeniu towarzyszyły wszystkie te symptomy. Zazwyczaj kończy się na dyskomforcie i bólu brzucha. Zależy to jednak od ilości i jakości spożytego pokarmu. Jeśli taki stan przytrafia się sporadycznie, złe samopoczucie z pewnością powstrzyma cię przed spożywaniem tego typu jedzenia. Jednak, gdy przejedzenie zdarza ci się często, może prowadzić do nadwagi i otyłości. Przejedzenie nie jest groźne dla zdrowia, jeśli przytrafi się kilka razy w roku.

Domowe sposoby na przejedzenie – jak sobie pomóc?

Istnieje wiele sposobów, które pomóc mogą w przejedzeniu. Zastosowanie ich w dużej mierze zależeć będzie od występujących nieprzyjemnych dolegliwości. W medycynie ludowej od dawna stosowano różne zioła, które usprawniały proces trawienia. Ważne jest także, by pomimo osłabienia, nie kłaść się – to tylko dodatkowo utrudni wydzielanie soków trawiennych. Może przyczynić się też do cofania treści żołądkowej, a co za tym idzie, refluksu. Kilkuminutowy spacer to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, za które twój układ pokarmowy będzie wdzięczny.

Przejedzenie – objawy. Herbaty ziołowe

Ciepły napar z ziół to najbardziej znany sposób, aby złagodzić skutki przejedzenia. Gorący napój rozgrzewa żołądek, działa rozkurczowo i żółciopędnie, dzięki czemu pokarm ulega szybszemu i sprawniejszemu trawieniu. Objawy przejedzenia złagodzi herbata z mięty pieprzowej, która zwiększa ilość wydzielanych soków żołądkowych i poprawia trawienie.

Przy dolegliwościach bólowych sprawdzi się imbir, który rozgrzewa żołądek i rumianek, który wycisza i uspokaja. Jeśli męczą cię wzdęcia, sięgnij po napar z kopru lub kminku, który zmniejszy ilość tworzących się gazów. Dobrze zadziała też majeranek, który pomaga szybko uporać się niemal ze wszystkimi objawami przejedzenia. Jeśli czujesz osłabienie, a w dodatku męczy cię zgaga, koniecznie zaparz sobie ziele dziurawca – przyspieszy trawienie tłuszczów.

Zobacz też:
W jakich artykułach spożywczych znajdziesz naturalne probiotyki?

Objawy przejedzenia – ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to bezcenny produkt posiadający liczne właściwości lecznicze. Mało kto wie, że jest też świetnym remedium na bóle żołądka i objawy zgagi. Leczniczą miksturę bez problemu zrobisz w domu samodzielnie. Wystarczy 1 łyżkę octu jabłkowego, najlepiej ekologicznego, dodać do szklanki ciepłej wody. Ten napój pobudzi wydzielanie enzymów trawiennych. Dzięki temu szybciej strawisz zalegający w żołądku pokarm i pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia przepełnienia.

Łagodzenie skutków przejedzenia – alkohol

Być może spotkałeś się z opinią, że na przejedzenie warto spożyć niewielką ilość alkoholu. To również dobry sposób na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Alkohol wspomaga trawienie tłuszczów i niweluje uczucie pełności, a także pozostałe objawy przejedzenia. Możesz spożyć niewielki kieliszek wódki z dodatkiem pieprzu lub po prostu sięgnąć po lampkę czerwonego wina. Jeden i drugi alkohol szybko rozgrzeje twój układ pokarmowy.

Ruch to zdrowie i sposób na przejedzenie

Po obfitym posiłku bardzo wiele osób ma zwyczaj kładzenia się i odpoczywania. Jest to wielki błąd, który prowadzi do zalegania treści pokarmowej i spowolnienia trawienia. Oczywiście, najlepiej jest się nie przejadać i pilnować, by posiłki były dobrze skomponowane. Jeśli jednak dojdzie już do sytuacji, w której zjesz za dużo, najlepiej udać się na spacer. Taka forma aktywności jest umiarkowana i wspomaga procesy trawienne. Zbyt intensywny wysiłek również nie jest wskazany, dlatego spacer jest rozwiązaniem optymalnym.

Zobacz też:
Zakwaszanie organizmu – czy naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej jest groźne?

Jak zapobiegać przejedzeniu?

Zbliżają się święta, a wraz z nimi pokusa próbowania wielu ciężkostrawnych potraw. Najlepszym sposobem, by uniknąć przejedzenia, jest zachowanie umiaru. Świąteczne potrawy kuszą swoim smakiem i aromatem, jednak są też pełne ciężkostrawnych składników, takich jak np. grzyby. Warto więc zadbać, by objętość posiłków nie była zbyt duża, szczególnie jeśli masz w planach spróbować wszystkich potraw ze świątecznego menu.

Pamiętaj, że twój przewód pokarmowy ma ograniczone możliwości, a trawienie pokarmu zajmuje sporo czasu. Ważną kwestią jest także wielkość kęsów. Każdy kęs powinno się gryźć ok. 30 razy. W ten sposób rozdrabniasz pokarm na mniejsze kawałki i mieszasz ze śliną, w której również znajdują się enzymy trawienne. Pokarm, który trafi do żołądka, będzie już znacznie łatwiejszy do strawienia. Najlepszym wyznacznikiem, który pomoże nie dopuścić do przykrych objawów przejedzenia, jest uczucie sytości. Gdy tylko się pojawi, to znak, by zakończyć posiłek.

Czy przejedzenie jest groźne dla zdrowia?

Jednorazowe przejedzenie nie jest przyjemne, a towarzyszące temu uczucia z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Prawdziwy problem pojawia się, gdy do przejedzenia dochodzi zbyt często – wtedy mogą pojawić się inne, niekorzystne konsekwencje zdrowotne.

Inne możliwe skutki przejedzenia to:

  • wzrost wagi i otyłość;
  • refluks żołądkowo-jelitowy;
  • wahania poziomu glukozy we krwi;
  • zaburzenia lipidowe;
  • choroby układu krążenia;
  • wzrost poziomu cholesterolu;
  • kamica żółciowa;
  • cukrzyca;
  • stłuszczenie wątroby;
  • poczucie winy, a w konsekwencji stany depresyjne.
Zobacz też:
Karmazyn – co to za ryba i jakie ma wartości odżywcze? Sprawdź, jak ją przyrządzić!

Nieprzyjemnym i niebezpiecznym zdarzeniem przy spożywaniu posiłku może być również ość w gardle, dlatego ryby należy dokładnie oczyścić z ości przed podaniem.

W przypadkach, gdy przejadanie przydarza się zbyt często, można skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże dobrać odpowiednią dietę, ustali wielkość posiłków i ich kaloryczność. Czasem może być też konieczna pomoc psychologa lub psychoterapeuty.

Objawy przejedzenia potrafią mocno dać się we znaki. Jeśli już do niego dojdzie, można z powodzeniem skorzystać z naturalnych sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych skutków. Picie naparów ziołowych, krótki spacer, czy domowe mikstury szybko przynoszą ulgę. Ważne, by nie dopuszczać do przejedzenia zbyt często. Powtarzające się epizody są niebezpieczne w skutkach, a konsekwencje odbijają się na zdrowiu całego organizmu. W jedzeniu dobrze zachować umiar i obserwować sygnały płynące z ciała.

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły