Pandemia koronawirusa trwa już od ponad roku. Choć na całym świecie dostępne są już szczepionki i kolejne osoby mogą z nich skorzystać, w dalszym ciągu sytuacja na całym świecie jest niezwykle trudna. Jak na tle innych krajów wygląda Polska? Sprawdziła to organizacja EndCoronavirus.

Zrzeszająca ponad 4 tysiące wolontariuszy na całym świecie organizacja składa się między innymi z epidemiologów, analityków czy lekarzy klinicystów. Zajmuje się ona opracowywaniem różnych rozwiązań mogących pomóc w ograniczeniu rozwoju pandemii, a także opracowywaniem badań na temat sytuacji na świecie.

Podział na trzy grupy

Kraje całego świata w badaniu organizacji podzielone są na trzy grupy. Pierwszą stanowią te, które w danym momencie bardzo dobrze radzą sobie z panowaniem nad koronawirusem. Żółta to kraje, które są tego bliskie. Najgorszy sygnał to strefa czerwona. Oznacza ona kraje, gdzie wciąż jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o walkę ze wzrostem liczby zakażeń.

Wykresy organizacji jasno pokazują, że w dalszym ciągu najwięcej krajów znajduje się w grupie czerwonej. Przed dwoma dniami były to 93 kraje. W strefie zielonej znajduje się 26 krajów, opanowały już rozwój epidemii koronawirusa u siebie, a blisko tego jest 21. To lekko optymistyczny sygnał, ponieważ jesienią takich krajów było tylko 14.

Nie ma dobrych wieści dla Polski

Polska niestety znajduje się obecnie w grupie czerwonej. Nie jest to jednak z pewnością zaskoczeniem. Choć w ostatnim czasie mamy do czynienia z lekką poprawą, drastyczny wzrost liczby zakażeń w okolicy Wielkanocy wymusił wprowadzenie niemal całkowitego lockdownu. Do tej samej grupy co Polska należy zdecydowana większość krajów.

Zobacz też:
Olsztyn: 15-latek zakażony koronawirusem zmarł w szpitalu

Wśród 21 państw, które są na dobrej drodze do opanowania pandemii, są między innymi Wielka Brytania, Malta, Nigeria, Izrael, Kamerun, Belgia, Afganistan czy Republika Południowej Afryki.

Jeśli zaś chodzi o kraje które znajdują się w strefie zielonej, są to między innymi Australia, San Marino, Tajwan, Vanuatu, Watykan, Mauritius czy Wspólnota Dominiki.

Polsce w dalszym ciągu bardzo daleko do krajów, które odnoszą większe sukcesy w walce z koronawirusem. Pozostaje nam mieć nadzieję, że zapowiadane przyspieszenie programu szczepień sprawi, że sytuacja zacznie się zmieniać na naszą korzyść. Najbardziej zapewne tego momentu wyczekują przedsiębiorcy, których branże zostały zamrożone w związku z rozwojem epidemii koronawirusa.

za:medonet.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły