Pandemia koronawirusa trwa już od ponad roku. Choć na całym świecie dostępne są już szczepionki i kolejne osoby mogą z nich skorzystać, w dalszym ciągu sytuacja na całym świecie jest niezwykle trudna. Jak na tle innych krajów wygląda Polska? Sprawdziła to organizacja EndCoronavirus.

Zrzeszająca ponad 4 tysiące wolontariuszy na całym świecie organizacja składa się między innymi z epidemiologów, analityków czy lekarzy klinicystów. Zajmuje się ona opracowywaniem różnych rozwiązań mogących pomóc w ograniczeniu rozwoju pandemii, a także opracowywaniem badań na temat sytuacji na świecie.

Podział na trzy grupy

Kraje całego świata w badaniu organizacji podzielone są na trzy grupy. Pierwszą stanowią te, które w danym momencie bardzo dobrze radzą sobie z panowaniem nad koronawirusem. Żółta to kraje, które są tego bliskie. Najgorszy sygnał to strefa czerwona. Oznacza ona kraje, gdzie wciąż jest wiele do zrobienia jeśli chodzi o walkę ze wzrostem liczby zakażeń.

Wykresy organizacji jasno pokazują, że w dalszym ciągu najwięcej krajów znajduje się w grupie czerwonej. Przed dwoma dniami były to 93 kraje. W strefie zielonej znajduje się 26 krajów, opanowały już rozwój epidemii koronawirusa u siebie, a blisko tego jest 21. To lekko optymistyczny sygnał, ponieważ jesienią takich krajów było tylko 14.

Nie ma dobrych wieści dla Polski

Polska niestety znajduje się obecnie w grupie czerwonej. Nie jest to jednak z pewnością zaskoczeniem. Choć w ostatnim czasie mamy do czynienia z lekką poprawą, drastyczny wzrost liczby zakażeń w okolicy Wielkanocy wymusił wprowadzenie niemal całkowitego lockdownu. Do tej samej grupy co Polska należy zdecydowana większość krajów.

Zobacz też:
Koronawirus. Ponad połowa Polaków nie boi się zakażenia

Wśród 21 państw, które są na dobrej drodze do opanowania pandemii, są między innymi Wielka Brytania, Malta, Nigeria, Izrael, Kamerun, Belgia, Afganistan czy Republika Południowej Afryki.

Jeśli zaś chodzi o kraje które znajdują się w strefie zielonej, są to między innymi Australia, San Marino, Tajwan, Vanuatu, Watykan, Mauritius czy Wspólnota Dominiki.

Polsce w dalszym ciągu bardzo daleko do krajów, które odnoszą większe sukcesy w walce z koronawirusem. Pozostaje nam mieć nadzieję, że zapowiadane przyspieszenie programu szczepień sprawi, że sytuacja zacznie się zmieniać na naszą korzyść. Najbardziej zapewne tego momentu wyczekują przedsiębiorcy, których branże zostały zamrożone w związku z rozwojem epidemii koronawirusa.

za:medonet.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły