Nowy wariant koronawirusa C.1.2. po raz pierwszy został odkryty w maju tego roku. Do tej pory zdążył się już jednak rozprzestrzenić w niektórych rejonach świata.

Nowy wariant koronawirusa C.1.2. Gdzie go znaleziono?

Choć po raz pierwszy nowy wariant patogenu został odkryty w Republice Południowej Afryki, do tej pory naukowcy wykryli go już w kilku innych krajach. Chodzi nie tylko o kraje Afryki jak Demokratyczna Republika Konga. Nowy wariant koronawirusa C.1.2 jest już nawet w Europie.

Do tej pory na liście krajów, w których potwierdzono zakażenia afrykańską odmianą koronawirusa SARS-CoV-2 znajduje się Anglia, Portugalia czy Szwajcaria. Poza Europą odkryto go też w Chinach czy Nowej Zelandii.

Nowy wariant koronawirusa C.1.2. Jak ocenia go ECDC?

O nowym wariancie wiemy już, że jest wysoce transmisyjny. Eksperci uważają nawet, że pod tym względem może być groźniejszy od Delty. Pomimo to, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w dalszym ciągu traktuje go jako mutację, którą należy monitorować. Nie spełnia ona jednak kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia, aby znaleźć się na liście odmian zainteresowania.

Jest jeszcze jedna, niezwykle niepokojąca informacja jeśli chodzi o nowy wariant koronawirusa C.1.2. Wiadomo już, że mutuje on zdecydowanie szybciej niż poprzednie odmiany koronawirusa SARS-CoV-2. W skali roku jest to średnio 41,8 mutacji.

Za: twojezdrowie.rmf24.pl

Zobacz także:

Zobacz też:
Wariant Mu koronawirusa dotarł do Polski. Potwierdzono 4 zakażenia

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły