Nad Polskę dociera już afrykańskie powietrze, któremu zawdzięczać będziemy nagłe ocieplenie. Choć większość z nas z tego faktu się cieszy, inaczej będzie w przypadku alergików. Zmiana pogody oznaczać dla nich będzie jednocześnie trudny okres w związku z ilością alergenów w powietrzu.

Czeka nas wystrzał alergenów

W rozmowie z radiem RMF FM prof. Piotr Kuna podkreślił, że nagłe ocieplenie oznacza dla alergologa przede wszystkim jedno – istny wystrzał alergenów. Będą one nasilać objawy występujące u osób mających problemy tego rodzaju.

Były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego podkreśla, że problemem może być też mylenie przez niektóre osoby objawów alergii z zakażeniem koronawirusem. Również w tym przypadku mamy bowiem do czynienia z kaszlem czy wyciekiem z nosa oraz jego niedrożnością.

Pamiętajmy o różnicach między objawami Covid-19 i alergii

Wskazał jednak na istotne różnice, o których warto pamiętać. Przy alergii oczy są zaczerwienione oraz swędzące. Nie jest to objaw, który pojawia się przy zakażeniu koronawirusem.

Nasilone objawy alergii nie obejmują z kolei utraty węchu oraz smaku. Ta pierwsza może być jednak związana z niedrożnością nosa.

W powietrzu mają się pojawić pyłki brzozy, dębu, traw, szczawiu i chwastów. Z Afryki przywiane mają zostać z kolei pyłki ambrozji, które znajdowane są nawet w Szczecinie.

Ekspert wskazał też, że pozytywne dla alergików może się okazać noszenie maseczki ochronnej. Okazuje się, że dobrze wpływa ona na osłanianie nas przed kontaktem z pyłkami. O ile więc osoby bez problemów alergicznych niedługo ucieszą się, że maseczki będzie można zdjąć na świeżym powietrzu, alergicy pewnie chętnie przy nich pozostaną.

Zobacz też:
SARS-CoV-2 mutuje szybciej, niż się spodziewano

za: twojezdrowie.rmf24.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły