Rosnąca liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2 może doprowadzić do zaprzepaszczenia sukcesów w walce z tym patogenem. O swoich obawach poinformował w ubiegłym tygodniu szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Wariant Delta atakuje na całym świecie

Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał, że ostatnie cztery tygodnie to wzrost liczby infekcji aż o 80 proc. w większości regionów świata. Dodał, że w ciągu zaledwie ostatniego miesiąca liczba ofiar śmiertelnych zakażenia w Afryce wzrosła aż o 80 procent.

Sytuacja na Czarnym Lądzie jest o tyle trudna, że liczba osób zaszczepionych nie przekracza nawet 2 proc. ogółu populacji.

Na temat niepokojącego rozwoju epidemii wirusa SARS-CoV-2 wypowiadał się poza dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia także dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych.

Szczepionki a wariant Delta

W trakcie spotkania z dziennikarzami Mike Ryan podkreślił, że to właśnie szczepionki są w dalszym ciągu naszą najważniejszą bronią. Dodał, że są skuteczne także jeśli chodzi o wariant Delta. Dyrektor wskazał, że dzięki zaszczepieniu poważnie maleje ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia czy hospitalizacji.

Główna ekspert organizacji w kwestii COVID-19 Maria van Kerkhove podkreśliła jednak, że nie ma nadal żadnych dowodów na to, aby wariant Delta był bardziej śmiertelną odmianą koronawirusa. Z pewnością jednak zdecydowanie łatwiej się nim zakazić.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Orzechy są ważne. Szczególnie w ciąży! Naukowcy odkryli ich wpływ na mózg dziecka

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły