Motywator do ćwiczeń – dlaczego to ważne? 

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Wiele osób walczy z brakiem motywacji. Ale dlaczego w ogóle jej posiadanie jest takie ważne? Motywacja jest naszym motorem napędowym, jeśli jej nie mamy, ciężko będzie zmusić się do trudniejszych czynności, a szczególnie do wysiłku fizycznego.

Motywacja jest potrzebna na początkowym etapie, aby ćwiczenia mogły nam wejść w nawyk. Musimy robić coś przez 30 dni, aby stało się rutynową czynnością, do której wykonywania nie musimy się przymuszać. Regularne uprawianie sportu jest angażujące czasowo, fizycznie i psychicznie, więc bez początkowej motywacji łatwo o wymówki! 

Nie można bagatelizować siły motywacji, to naprawdę działa!

Motywacja do treningu – jak zawsze realizować swój plan?

Chcesz zawsze realizować swój plan w stu procentach? To nie takie trudne, potrzebujesz tylko motywacji! Wystarczy kilka kroków.

  1. Jasno określ swój cel. Nie bój się tego, co chcesz osiągnąć, jasne wytyczenie celów działa motywująco. Zadbaj tylko o to, aby były realistyczne. 
  2. Powiedz komuś o swoich założeniach. Zwierzenie się komuś z tego, jakie masz plany na najbliższy czas, działa bardzo motywująco. Wtajemnicz rodzinę, znajomych czy po prostu zapisz się do tematycznej grupy w social mediach. 
  3. Zacznij od małych kroków. W ciągu jednego dnia nikt nie osiągnie sukcesu. Bądź w stosunku do siebie krytyczny, ale nie porywaj się też z motyką na słońce. 
Zobacz też:
Ćwiczenia na skoliozę, które można wykonać w domu

Motywacja do ćwiczeń na siłowni

Chcesz zacząć regularnie chodzić na siłownię, ale nie masz motywacji? Skutecznym sposobem jest umówienie się z kimś na trening. W ten sposób czujesz się „w obowiązku” do pojawienia się na umówionym spotkaniu. Trudniej będzie ci „wystawić” znajomego – pojawisz się na siłowni także wtedy, kiedy poziom motywacji będzie mały. 

Możesz także urządzić sobie małą rywalizację ze swoim treningowym partnerem. Porównywanie swoich wyników i stawianie sobie wyzwań jest dobrym sposobem na podkręcenie poziomu motywacji! Regularnie też notuj swoje postępy na siłowni. Na papierze o wiele wyraźniej dostrzeżesz progres, będzie lepiej wyeksponowany, a tym samym – bardziej motywujący. Wystarczy mały notes, w którym będziesz zapisywać wszystko to, co potrzebne. 

Motywacja do ćwiczeń w domu

Samodzielne ćwiczenie w domu jest jeszcze trudniejsze niż wyjście na siłownię. Jak się zmotywować? Po pierwsze, musisz postawić na optymalizację swojego czasu wolnego. Wiele osób żyje w poczuciu, że już nic więcej nie dadzą rady zrobić w ciągu dnia. Motywacja do treningu przyjdzie, kiedy pokażesz sobie, że masz czas na więcej! Rozpisz cały swój dzień na kartce papieru i znajdź 30 minut na aktywność fizyczną. 

Przed treningiem w domu pozbądź się wszystkich rozpraszaczy. Wyłącz telewizor, wycisz powiadomienia w telefonie, poproś domowników, żeby ci nie przeszkadzali. Dzięki temu nie będzie cię kusić, żeby zająć się czymś innym.

Zobacz też:
Jakie aktywności fizyczne można uprawiać w domu?

Żeby podnieść poziom motywacji do ćwiczeń w domu, zrób sobie prezent! Kupno sprzętu lub ubrań sportowych potrafi działać bardzo motywująco. W końcu, skoro wydałeś już pieniądze, równie dobrze możesz zacząć ze sprzętu korzystać. Nagradzaj się też za regularne ćwiczenia. Na pewno znajdziesz rzeczy, które dają ci wiele szczęścia i będą doskonałą nagrodą za regularne treningi.

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń zimą?

W niektórych okresach, szczególnie wtedy, kiedy zewnętrzna aura nie zachęca do wyjścia spod kołdry, znalezienie motywacji do ćwiczeń jest szczególnie trudne. Zimą, kiedy dni są krótkie, na ulicach leży śnieg lub błoto i czujemy się wiecznie zmęczeni, zmotywowanie się jest bardzo trudnym zadaniem.

Dlatego, jeśli możesz, unikaj treningów, które wymuszają na tobie wyjście na zewnątrz. O wiele przyjemniej będzie ci się ćwiczyć w cieple, bez konieczności walczenia z mrozem i wiatrem! Jeśli jednak twój sport wymaga przebywania na zewnątrz, odpowiednio się wyposaż. Komfortowa odzież termiczna znacznie podniesie komfort treningów i sprawi, że nabierzesz więcej motywacji. 

I nie zapomnij o suplementacji! Zimą wiele osób cierpi na niedobory witaminy D, której braki wpływają negatywnie na samopoczucie. Zrób badania i zadbaj o to, aby zapewnić sobie optymalną jej dawkę każdego dnia.

Jeśli mimo wszystko trudno ci ćwiczyć zimą, może znajdź inny sposób na aktywność? Zamiast biegania wybierz pływanie na basenie, zamiast ćwiczeń w domu – zapisz się na zajęcia grupowe z tańca! Nowe, ekscytujące wyzwania działają bardzo motywująco.

Zobacz też:
Trening obwodowy – efektywne ćwiczenia dla każdego. Poznaj jego zasady i zalety

Brak motywacji do ćwiczeń – czy musisz się martwić?

Mimo zastosowania się do wielu rad nadal odczuwasz brak motywacji? Szybko tracisz wolę, odczuwasz spadek zainteresowań oraz aktywności? Zastanów się, czy w twoim życiu nie wydarzyło się coś, co negatywnie na ciebie wpływa. Czasami brak motywacji jest po prostu skutkiem aktualnej sytuacji życiowej – stres czy problemy w pracy odbijają się na każdym aspekcie życia. 

Możesz jednak cierpieć też na abulię, czyli zaburzenie objawiające się całkowitym spadkiem motywacji. Abulia uważana jest za jeden z objawów takich chorób jak depresja, nerwica i schizofrenia. Może pojawić się także w wyniku chorób mózgu i opon mózgowych. Jeśli całkowity brak motywacji jest dla ciebie niepokojący, skonsultuj to z lekarzem, który być może skieruje cię na dokładniejsze badania. 

Znalezienie w sobie motywacji do ćwiczeń nie zawsze jest łatwym zadaniem. Ale kiedy już zaczniesz, na pewno nie pożałujesz!

Zobacz także:

O autorze

Milena Bizoń

Autorka tekstów z wieloletnim doświadczeniem. Kreatywna dusza z niespokojnym charakterem i milionem pomysłów. Od urodzenia mieszkanka Dolnego Śląska, od zawsze zakochana w słowie pisanym. Od najmłodszych lat tworzyła, a pierwsze poważne doświadczenia w pisaniu zdobywała już jako nastolatka. Pisze głównie teksty z kategorii FMCG, healthcare, lifestyle i beauty. Prywatnie miłośniczka kóz, serowarstwa i dziergania.

Zobacz wszystkie artykuły