Rządzący spodziewają się, że w Polsce czwarta fala zakażeń koronawirusem może się pojawić jeszcze w te wakacje. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w rozmowie na antenie Radia Plus, że istnieje prawdopodobieństwo jej wybuchu już w drugiej połowie sierpnia.

Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych

– zapowiedział szef resortu zdrowia.

Wzrost zakażeń w Izraelu i Wielkiej Brytanii

Wskazał, że w Wielkiej Brytanii mamy obecnie do czynienia z apogeum zakażania. Jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby w Polsce miejsce we wrześniu, maseczki będą musiały z nami pozostać.

Minister mówił też o wzroście liczby infekcji, która jest zauważalna chociażby w Izraelu. Podkreślił, że wraz z przywracaniem mobilności społecznej i większą liczbą okazji do zakażania, mamy do czynienia ze wzrostem infekcji. Efekt ten potęguje pojawienie się mutacji, która jest bardziej zakaźna.

Wskazał jednak, że z tego wszystkiego możemy wysnuć dwa wnioski. Przede wszystkim – zaszczepienie nie likwiduje ryzyka przyrostu zakażeń, choć jest on zdecydowanie mniejszy. Po drugie z kolei – mniejsza jest liczba hospitalizacji i zgonów. Szczepienia w obu wspomnianych krajach spełniają więc swoją funkcję – podkreślał Niedzielski.

Musimy się przyzwyczaić do COVID-19

Zdaniem ministra musimy przyzwyczaić się do istnienia choroby COVID-19, jednak z czasem będziemy traktować ją jak zwykłą chorobę i nie będzie ona tak angażowała infrastruktury szpitalnej. Dodał też:

To nie będzie już tak zaburzało życia społecznego i gospodarczego, o ile liczba zachorowań nie wymknie się spod kontroli.

Niedzielski zapewnił też, że do końca września nie zmienią się warunki szczepień i będą one bezpłatne.

Zobacz też:
Już 100 zakażeń wariantem Delta w Polsce

Za: PAP, Radio Plus

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły