„Wirus jest jak odbezpieczony karabin strzelający na oślep. Jeżeli my założymy kamizelkę kuloodoporną, jaką jest szczepienie, to nie giniemy” – powiedział dr Paweł Grzesiowski, odnosząc się do zbliżającej się według ekspertów czwartej fali zakażeń koronawirusem w Polsce.

Czwarta fala zakażeń przed nami

Ekspert dodał, że tylko zaszczepienie co najmniej trzech czwartych społeczeństwa mogłoby uchronić nas przed czwartą falą zakażeń i jest to absolutne minimum. Wskazał, że nie wszyscy zaszczepieni odpowiadają pełną odpornością i nie wszystkich zaszczepić można.

Sytuacja na jesieni będzie więc zależna od tego, jak wielu Polaków zdecyduje się przyjąć szczepionkę.

Założenia teoretyczne są jasne. Im więcej zaszczepionych w grupie 50 plus, tym mniejsza śmiertelność i mniej hospitalizacji

– podkreśla naukowiec w rozmowie z Interią.

Czwarta fala. „W tych gminach będzie rzeź”

Dodał, że w niektórych miejscach Polski w pełni zaszczepionych jest 50 proc. mieszkańców i tak zapewne w ogóle nie będzie kolejnej fali. Zupełnie inaczej zdaniem eksperta sytuacja będzie wyglądać w gminach takich jak Biały Dunajec, gdzie tylko 12 proc. osób przyjęło szczepionkę. Dr Grzesiowski powiedział wprost:

W takich gminach będzie rzeź.

Podkreślił, że są to pierwsi kandydaci do lockdownu i ogromnego wzrostu zachorowań. W wywiadzie przypomniał, że wariant Delta jest zdecydowanie bardziej zakaźny i dlatego znacznie szybciej penetruje nowe środowiska.

Ekspert odniósł się też do niewielkiej liczby zaszczepionych seniorów. Przez to – zdaniem dr Grzesiowskiego – wirus zbierze w tej grupie krwawe żniwo i znów będziemy mieć do czynienia z wysokim obłożeniem szpitali.

Zobacz też:
Koronawirus. Ponad połowa Polaków nie boi się zakażenia

Za: Interia.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły