W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Zajkowska oceniła, że „wszelkie przesłanki nakazują prognozować wzrosty”. Czwarta fala powinna być jednak niższa.

Czwarta fala w Polsce

Prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Szpitala Klinicznego w Białymstoku oceniła, że:

Wspinamy się w kierunku czwartej fali. Są powroty z wakacji i to często z krajów, które są tzw. hotspotami, w których jest duża transmisja.

Wskazała, że z pewnością część zakażeń zostanie przywleczona. Liczba zakażeń będzie wzrastać wraz z powrotami z wakacji do pomieszczeń zamkniętych. Dodatkowo wirusa przenosić będą dzieci, które wrócą do szkół.

Ekspertka dodała, że jej zdaniem szczyt kolejnej fali zakażeń zbiegnie się ze szczytem znanym od lat. Chodzi o infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.

Czwarta fala będzie mniej groźna

W jaki sposób można sprawić, aby czwarta fala uderzyła w nas z mniejszą siłą? Prof. Zajkowska wskazywała na szczepienia, które są niezwykle istotnym elementem walki z epidemią. Do tego należy dołożyć ostrożność w kontaktach w zamkniętych pomieszczeniach. Pozwala to poprawiać sytuację epidemiczną.

Profesor oceniła, że to w zasadzie jedyne, co możemy zrobić. Ona sama jest jednak zdania, ze nie należy się spodziewać powtórki sytuacji z wiosny. Uważa też, że jeśli chodzi o osoby, które odmawiają szczepienia, powinna je obowiązywać konieczność wykazywania się negatywnym wynikiem testu przy wstępie do pewnych miejsc.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus raport Polska: wtorek, 31 sierpnia 2021

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły