Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej informacji na temat wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z warszawską „Gazetą Wyborczą” podkreślił, że patogen odkryty po raz pierwszy w Indiach jest niezwykle zakaźny. Można się nim zarazić nawet w trakcie wizyty w toalecie.

Wariant Delta: Zakaża nawet bez kontaktu z chorym

Taki przypadek, jak informuje ekspert, potwierdzono w Australii. Zdrowa osoba zakaziła się wirusem od osoby, które była tam przed nią.

Przyjmuje się, że obecnie w pomieszczeniu zamkniętym bez wentylacji wirus utrzymuje się w powietrzu przez godzinę od wyjścia chorego w wystarczającej ilości, by doszło do zakażenia

– podał dr Grzesiowski.

Zapewnił też, że Polskę czeka zderzenie z czwartą falą pandemii koronawirusa. Pozostaje tylko kwestia tego, kiedy się ona zacznie. Ekspert uważa, że do momentu kiedy poważnie wzrośnie liczba zakażeń wariantem delta, upłynie około 3 miesięcy. Szczyt kolejnej fali może więc mieć miejsce we wrześniu lub drugiej połowie października.

Kiedy wariant Delta uderzy w Polskę?

Dodał, że początek wzrostów ma mieć miejsce już na koniec sierpnia. Jak informuje w rozmowie z „Wyborczą” dr Grzesiowski, nie chodzi tu w ogóle o kwestię sezonowości. Wirus potrzebuje po prostu czasu na to, aby się „odbudować”.

Naukowiec wskazał na zasadniczą różnicę między wariantem Delta a poprzednimi odmianami. O ile wcześniej zakażenie następowało w trakcie bezpośredniego kontaktu z chorym, teraz wystarczy już wejście do pomieszczenia, w którym on przebywał.

Zobacz też:
Eksperci apelują: Nie publikuj zaświadczenia po szczepieniu w sieci!

Jak zauważył dr Grzesiowski, wariant Delta to obecnie najbardziej agresywny typ koronawirusa. W porównaniu do podstawowego wariantu ma być nawet pięciokrotnie bardziej zakaźny.

Za: PAP, „Gazeta Wyborcza”

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły