Szefowa szwedzkiej Komisji Konstytucyjnej nie szczędziła słów krytyki pod adresem rządu w kwestii walki z epidemią koronawirusa w kraju. Wskazała, że zbyt późno na przykład zaczęto testować na koronawirusa.

Spóźniona reakcja

Należąca do opozycyjnej centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej stwierdziła, że:

Jest wiele przykładów pokazujących, że nie podjęto odpowiednich decyzji we właściwym czasie i spóźniono się z rozpoczęciem działań.

Dodała, ze szwedzki rząd w kwestii pandemii COVID-19 zawiódł w co najmniej sześciu obszarach. Jako jeden z nich wskazała niedostateczne zabezpieczenie domów opieki.

Problemem zdaniem Komisji jest też zbyt późne testowanie na koronawirusa w kraju. Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, wiosną 2020 roku testowano tylko osoby trafiające do szpitala z ciężkimi objawami grypowymi.

Ostra krytyka działań rządu

W niezwykle ostrej ocenie działań szwedzkiego rządu wskazano też między innymi na niezapewnienie odpowiedniej ilości środków ochronnych w placówkach opiekuńczych.

Uwag jest zdecydowanie więcej. Chodzi między innymi o zaniedbania w kwestii zarządzania i administracji, braku wprowadzania obostrzeń związanych z pandemią, zamiast których pojawiały się jedynie sugestie ze strony rządu w kwestii ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Komisja dodaje też, że zdecydowanie zbyt późno wprowadzone zostały limity zgromadzeń. Podczas gdy w marcu ubiegłego roku większość krajów wprowadzała daleko idące obostrzenia, w Sztokholmie miał miejsce koncert wyłaniający finalistę na konkurs Eurowizji, w którym udział wzięło wiele tysięcy osób.

Do zarzutów nie odnosił się w trakcie konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Zobacz też:
Michał Dworczyk: Nie planujemy lockdownu

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły