Sytuacja epidemiczna w Hiszpanii zaczyna wyglądać co raz gorzej. Zaledwie tydzień temu władze postanowiły znieść nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, a już teraz mówi się o możliwej piątej fali zakażeń.

Hiszpania: Największy wzrost zakażeń w Katalonii

Według informacji hiszpańskiego portalu „20 Minutos”, najgorzej jest w Katalonii. W ciągu ostatnich 15 dni liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w tym regionie aż siedmiokrotnie. Wspomniany portal ocenił, że tak drastyczny wzrost zakażeń oznacza tak naprawdę piątą falę zakażeń koronawirusa w Katalonii.

Zdaniem niektórych hiszpańskich portali specjalistycznych, duży wzrost liczby zakażeń w Hiszpanii związany jest przede wszystkim ze zniesieniem wspomnianego nakazu dotyczącego maseczek. Spowodowało to wzrost infekcji, która mogą doprowadzić zdaniem ekspertów do kolejnej, piątej już fali koronawirusa w tym kraju.

W Hiszpanii najczęściej zakażają się młodzi

Problem ma również stanowić zachowanie osób młodych. Wskazuje się na niezwykle niechętne stosowanie przez nich maseczek. Eksperci podkreślają, że transmisja patogenu jest znacznie większa przez brak stosowania się przez młodych także do zasad dotyczących dystansu społecznego.

Sytuację pogarsza również kwestia dotycząca procesu szczepień. W Hiszpanii nie jest nim objęta w ogóle młodzież, mimo że to osoby w młodszym wieku znacznie częściej się obecnie zarażają.

Według informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w Hiszpanii, tylko wczoraj potwierdzono ponad 32 tys. nowych przypadków. W ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażeń wzrosła o niemal 102 tysiące. Od początku pandemii liczba zakażeń wynosi 3 866 475 przypadków. Zmarło już 80 934 osoby.

Zobacz też:
Uzależnienie od nauki. Problem może być bardziej poważny, niż nam się zdaje

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły