Indyjska odmiana koronawirusa, którą oznaczono jako wariant Delta, z powodu swojej wysokiej zakaźności zaczyna dominować na świecie. Informacje na temat rozprzestrzeniania się tej odmiany patogenu przekazała pod koniec ubiegłego tygodnia główna specjalistka naukowca WHO Soumya Swaminathan.

Delta zaczyna dominować

Duża liczba nowych infekcji spowodowanych przez wariant Delta została potwierdzona także w Europie. Wzrost zakażeń odnotowuje się między innymi w Wielkiej Brytanii. Także w Niemczech zdaniem naukowców niedługo to Delta będzie dominującym patogenem.

W trakcie konferencji prasowej specjalistka Światowej Organizacji Zdrowia zabrała również głos na temat prac nad niemiecką szczepionką przeciwko koronawirusowi. Niestety, prace wywołały jej rozczarowanie. CureVac w trakcie początkowej fazy badań ma skuteczność na poziomie zaledwie 47 proc. Minimum, aby preparat mógł zostać zaakceptowany wstępnie przez WHO wynosi 50 proc.

Trudna sytuacja w Afryce i Rosji

W trakcie spotkania z mediami, Soumya Swaminathan wskazała także na Afrykę. Obecnie Czarny Ląd odpowiada za 5 proc. infekcji, do których dochodzi na świecie. Niestety, liczba zakażeń zaczyna niepokojąco rosnąć. W ubiegłym tygodniu w krajach takich jak Namibia, Rwanda czy Liberia liczba nowych przypadków zakażenia koronawriusem uległa podwojeniu.

Wysoka liczba zakażeń odnotowywana jest też cały czas w Moskwie. Co więcej, w Rosji coraz większy procent zakażeń również zaczyna stanowić wariant Delta. Sprawia to, że istnieją realne obawy przed wybuchem kolejnej fali zakażeń w tym kraju.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus raport Polska: poniedziałek, 6 września 2021

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły