Sytuacja epidemiczna w Polsce w dalszym ciągu wydaje się być opanowana. Jednak już teraz potwierdzane są kolejne zakażenia wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2, co w bliższej lub dalszej przyszłości może doprowadzić do kolejnego wzrostu zakażeń – informował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

100 zakażeń wariantem Delta

W rozmowie na antenie TVP1 wiceszef resortu zdrowia przekazał, że w Polsce potwierdzono już łącznie około 100 przypadków zakażenia nową odmianą koronawirusa. Pierwotnie odkryto ją Indiach, znana jest jako wariant Delta.

Waldemar Kraska przekazał także, że:

[…] jego zakaźność jest niepokojąca, bo to prawie 40-60 proc. więcej niż w przypadku poprzedniego wariantu.

Wiceminister podkreślił też, że kolejne mutacje pojawiają się zgodnie z przewidywaniami epidemiologów w tej kwestii. Także zakaźność kolejnych odmian jest coraz wyższa. Sam przebieg choroby – mówił Kraska – jest raczej porównywalny do tego, jaki następował w przypadku poprzednich odmian.

Przedstawiciel rządu zapewniał też, że prowadzone są w tej kwestii działania prewencyjne, aby szybko lokalizować każde ognisko zakażeń.

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

Według danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia 1 lipca, w Polsce potwierdzono kolejnych 98 zakażeń koronawirusem. Koronawirus zabił kolejnych 7 osób, zmarło również 16 zakażonych, którzy cierpieli na choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem: 2 880 010 / 75 044 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)

– podsumował resort w informacji przekazanej na Twitterze.

Za: PAP, TVP1, Twitter

Zobacz też:
Koronawirus 5 października 2021. Raport Polska, wtorek, szczegółowe dane

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły