Od pewnego czasu pojawiały się w przestrzeni publicznej doniesienia na temat możliwej zmiany dotyczącej kwestii szczepień. Niektórzy twierdzili, że będą one płatne. Temat ten poruszył nawet Minister Zdrowia. Michał Dworczyk zapewnił jednak, że obecnie rząd nie planuje żadnych zmian w tej kwestii.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przypominała, że sama szczepionka na pewno pozostanie darmowa w związku z umową unijną w tej sprawie. Płatna może być za to usługa szczepienia.

Rządzący nie planują w tej chwili zmian

W trakcie wczorajszej konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera poinformował:

Nie planujemy na ten moment wprowadzenia odpłatności za szczepienia.

Zaznaczył jednak, że deklaracja ta dotyczy najbliższego kwartału.


Pełnomocnik rządu ds. szczepień w trakcie spotkania z dziennikarzami został też zapytany o trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zapewnił, że w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne decyzje rządzących. Podkreślił, że nie ma jeszcze żadnych zaleceń organizacji międzynarodowych, które zalecałyby zmianę w tym zakresie.

Minister zdrowia o płatnych szczepieniach

Wcześniej, na początku bieżącego tygodnia, temat możliwej opłaty za szczepienie poruszył minister zdrowia. Stwierdzał, że są prowadzone na ten temat rozmowy i chodzi o włączenie szczepień w zwyczajny system refundacyjny.

Zapewniał też, że bezpłatne szczepienia na pewno będą dotyczyć seniorów, z kolei zmiany mogłyby się pojawić po 1 października. Być może sygnalizowanie przez rząd wprowadzenia odpłatności za szczepienia ma stanowić formę zachęty do przyspieszenia decyzji Polaków – zastanawia się serwis businessinsider.com.pl.

Zobacz też:
Koronawirus w odwrocie? Mniej zakażeń, wracają zabiegi planowe

Za: PAP, businessinsider.com.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły