Liczba nowych zachorowań na Covid w Polsce w ostatnich dniach nieco spadła. Eksperci podkreślają jednak, że dane z okresu świąt nie mogą być dla nas wyznacznikiem jeśli chodzi o tempo rozwoju epidemii w naszym kraju. Dziś jednak szef KPRM Michał Dworczyk przekazał dobre wieści jeśli chodzi o szczepienia przeciwko koronawirusowi. Już w najbliższy poniedziałek ruszają zapisy dla osób, które urodziły się w 1962 roku.

Osoby w kolejnych grupach wiekowych mogą się zapisywać na szczepienia, które zdaniem ekspertów są jedynym sposobem na wygranie z pandemią koronawirusa. W trakcie konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował:

Chcielibyśmy, żeby wszyscy powyżej 60. roku życia zostali zaszczepieni jeszcze w kwietniu.

Dalej dodał, że tylko w ciągu najbliższych dwóch tygodni do punktów szczepień ma trafić ponad dwa miliony szczepionek.

Zapisy dla kolejnych roczników od przyszłego tygodnia

Jak podkreślił szef KPRM, począwszy od przyszłego poniedziałku, każdego kolejnego dnia ma być odblokowana możliwość rejestracji dla kolejnych roczników. To oznacza, że w poniedziałek mogą to zrobić osoby urodzone w roku 1962, we wtorek urodzeni w 1963 i tak dalej.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zabrał też głos w sprawie osób w wieku od 18 do 39 lat, które gotowość do zaszczepienia wyraziły poprzez formularz. Dworczyk poinformował, że ich szczepienia będą mogły być wykonane w momencie, gdy zbliżać się będzie termin zapisów dla ich grupy wiekowej.

Już 20 milionów wykonanych szczepień

Zobacz też:
Odporność zbiorowa? Włoski wirusolog: Nie osiągniemy jej nigdy

Wcześniej we wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki poinformował z kolei, że udało się już zaszczepić 6 milionów osób. Do końca drugiego kwartału 2021 roku liczba ta ma wzrosnąć do 20 milionów. Szef polskiego rządu jest też zdania, że do końca sierpni możliwe będzie zaszczepienie wszystkich osób, które wyrażą taką chęć.

Kolejnych 8245 zakażeń

Wcześniej, o godzinie 10:30, Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane na temat rozwoju epidemii koronawirusa w naszym kraju. Ponownie odnotowano spadek nowych infekcji. W ciągu ostatniej doby koronawirusa wykryto u kolejnych 8245 Polaków. Najgorzej wygląda sytuacja na Mazowszu, skąd pochodzą 1792 przypadki. Łącznie w Polsce od wczoraj z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 60 osób.

źródło: PAP, Ministerstwo Zdrowia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły