Sytuacja epidemiczna w Polsce ulega poprawie. Rząd podjął w związku z tym decyzję o przyspieszeniu luzowania kolejnych obostrzeń. Kina, teatry oraz filharmonie wrócą o tydzień szybciej niż pierwotnie planowano. Są też zmiany dotyczące basenów oraz siłowni.

Kina i teatry wrócą szybciej

Informacje na temat luzowania obostrzeń podał dziś premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Szef polskiego rządu powiedział, że po rozmowach z ministrem zdrowia oraz Radą Medyczną zdecydowano się na wprowadzenie pewnych modyfikacji w planie znoszenia restrykcji.

Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień – a dokładnie o osiem dni

– poinformował Morawiecki.

Oznacza to, że działanie tego rodzaju placówek będzie możliwe już 21 maja. Zastrzegł jednocześnie, że powrót tych działów życia społeczno-gospodarczego będzie musiał się odbywać w reżimie sanitarnym. Nie będzie też można spożywać tam napojów oraz posiłków.

Co zmieni się 28 maja?

28 maja, a więc o jeden dzień wcześniej niż pierwotnie planowano, powróci gastronomia wewnętrzna z obłożeniem na poziomie maksymalnie 50 proc., limitem osób oraz dystansem między stolikami.

Wtedy też możliwe będzie organizowanie imprez okolicznościowych wewnątrz dla maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione dwoma dawkami. Wrócą też kryte obiekty sportowe oraz baseny. Ponownie działać będą również siłownie, kluby fitness czy solaria w limicie 1 osoba na 15m2.

Najwcześniej, bo już 15 maja, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zasłanianie nosa i ust będzie jednak nadal konieczne w pomieszczeniach zamkniętych. Dotyczy to także transportu zbiorowego.

Zobacz też:
Koronawirus 27 września 2021. Raport Polska, poniedziałek, szczegółowe dane

Za trzy dni wróci także gastronomia zewnętrzna, a więc ogródki restauracyjne.

za: gov.pl, TVP.Info

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły