W ostatnich tygodniach pomimo luzowania szeregu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce, nie mamy do czynienia ze wzrostem zakażeń. Wprost przeciwnie, infekcji odnotowuje się coraz mniej. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że można już powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach.

Coraz mniej zakażeń, ale i zgonów

Szef resortu komentując środowe dane na temat rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce podkreślał, że w dalszym ciągu obserwowany jest spadek liczby nowych zakażeń oraz hospitalizacji. Zaznaczył, że widoczny jest także spadek liczby zgonów – średnio poniżej 100 dziennie.

Minister Niedzielski przypomniał również:

Mieliśmy takie czasy, kiedy ta liczba wahała się nawet powyżej 500-600, więc rzeczywiście pandemia – można powiedzieć – odpuszcza we wszystkich obszarach.

Radykalny spadek liczby zajętych łóżek

Jeśli chodzi o liczbę hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, minister podkreślił, że mamy tutaj spadek bardzo radykalny. Pozwala to zmniejszać infrastrukturą przeznaczoną typowo do walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2:

W ciągu już ponad półtora miesiąca udało nam się zmniejszyć tę infrastrukturę przeznaczoną na walkę z COVID-19 o blisko 20 tys. łóżek.

W trakcie briefingu prasowego Adam Niedzielski poinformował również, że obecnie rząd chce utrzymać w każdym województwie po jednym szpitalu tymczasowym, którego operatorem będzie szpital wiodący. Na Mazowszu jednak ma być to więcej niż jeden szpital.

Szef resortu zdrowia informował także:

Liczba testów wykonywanych wynosi średnio powyżej 50 tys., przy tym, kiedy liczba zachorowań oscyluje na poziomie 500-600, oznacza to, że udaje nam się zachować dużą liczbę wykonywanych testów mimo małej w tej chwili liczby zakażeń.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Ratownicy medyczni w Lubuskiem mają dość. Składają wypowiedzenia

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły