Czy mleczna czekolada może mieć własności odchudzające? Choć to pytanie wydaje się być dość zaskakujące, odpowiedź brzmi: tak! Najistotniejsze jest jednak: kto, a także w jakich ilościach ją spożywa.

Naukowcy przebadali 19 kobiet w okresie menopauzy

Badania nad wpływem mlecznej czekolady w diecie na spalanie tłuszczu przeprowadzili naukowcy z międzynarodowego zespołu neurobiologów z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Dowiodły one, że traktowanie czekolady jako wroga pięknej sylwetki jest szkodliwym mitem.

Badania przeprowadzone zostały na 19 kobietach w wieku od 45 do 65 lat, które są na etapie menopauzy. Lekarze z Brigham and Women’s Hostpital w Bostonie (Massachusetts) współpracowali w tej kwestii z naukowcami z Uniwersytetu w Murcji. Wzięto pod uwagę jedynie kobiety ze wskaźnikiem BMI między 25 a 35.

W badaniu nie brały też udziału panie zażywające stale leki, te z zaburzeniami endokrynologicznymi czy chorobami psychicznymi. Kobiety podzielono na 3 grupy, z których jedna w ciągu 2 tygodni każdego dnia na śniadanie jadła 100g mlecznej czekolady, druga spożywała ją na kolację, a trzecia w ogóle.

Żadna z uczestniczek badania nie przytyła

Co ciekawe, kobiety jedzące czekoladę na śniadanie lub kolację, w ogóle nie przytyły. To zaskakujące, biorąc pod uwagę, że każda tabliczka to dodatkowo ponad 500 kcal w dziennym menu. Najlepiej czekolada wpłynęła na kobiety, które jadły ją na śniadanie. W przypadku tych pań obwód w talii… zmniejszył się. Ich organizm spalił więcej tłuszczu, a poziom glukozy we krwi na czczo był niższy. Zmniejszony też został poziom hormonu stresu, a panie mniej chętnie podjadały słodycze w ciągu dnia.

Zobacz też:
Fioletowe ziemniaki – co kryją w sobie te nietypowe warzywa?

Naukowcy są zdania, że na chudnięcie pozytywnie wpływały występujące w kakao flawonole. Podkreślają, że należy pamiętać o umiarze, ale panie w okresie menopauzy nie powinny wykluczać czekolady ze swojej diety.

Za: Zdrowie.wprost.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły