Minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawili wczoraj w trakcie czwartkowej konferencji prasowej decyzje dotyczące obostrzeń, jakie będą obowiązywały w trakcie wakacji. Pierwsze zmiany pojawią się już 13 czerwca

Zaszczepionych coraz więcej

Jak poinformował w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, na początku czerwca udało się pobić rekord. Zaszczepiono wówczas 620 tys. osób jednego dnia. Podkreślił, że wciąż musimy zachować czujność, jednak na szczęście osób zaszczepionych przybywa.

Wskazał, że pandemia jeszcze się nie zakończyła i wciąż pojawiają się niebezpieczne mutacje wirusa SARS-CoV-2. Zaapelował o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienia.

Minister Niedzielski wskazał, że obrana przez rządzących ścieżka luzowania obostrzeń nie doprowadziła do wzrostu zakażeń. W czwartek tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadła nawet poniżej jednego.

Dodał, że obserwowany jest dynamiczny spadek liczby zgonów. Obecnie średnia tygodniowa do 53 zgony dziennie, o 40 proc. mniej niż w ubiegłym tygodniu.

Premier Morawiecki zapowiedział, że 26 czerwca zostaną złagodzone obostrzenia na czas wakacji. W przypadku wydarzeń sportowych i koncertów maksymalne obłożenie będzie wynosiło 50 proc. Limit dla hoteli to 75 proc., do czego nie wliczają się dzieci do 12 roku życia. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych.

Pierwsze zmiany już 13 czerwca

Od 13 czerwca otwarte będą z kolei strefy gastronomiczne w kinach czy teatrach. W kościołach dopuszczalne obłożenie to połowa miejsc. Tu również nie wlicza się osób zaszczepionych.

Zobacz też:
Szpital jednoimienny w Ostródzie. Placówka będzie przyjmować pacjentów chorych na COVID-19

Jeśli chodzi o zmiany wchodzące w życie od 26 czerwca, wyglądają one w ten sposób:

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Za: gov.pl, PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Koronawirus 5 listopada 2021. Raport Polska, piątek, szczegółowe dane

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły