Powołany przez ministra zdrowia zespół do badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2 ma za zadanie kontrolować sytuację epidemiologiczną w kraju. Prowadzi też nadzór molekularny nad COVID-19 w Polsce i działa na terenie całego kraju. To niezwykle istotne zadanie, ponieważ jak podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wirus mutuje znacznie szybciej, niż się tego spodziewano.

Kolejne mutacje koronawirusa w Polsce

Wiceszef resortu poinformował:

W Polsce, oprócz mutacji brytyjskiej, mamy mutacje: indyjską, południowoafrykańską i brazylijską.

Dodał, że pojawiają się już nowe mutacje i wbrew początkowym zapewnieniom naukowców co do specyfiki wirusa, mutuje wyjątkowo szybko.

Polska Agencja Prasowa informuje w swojej notce prasowej, że w Sosnowcu naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gycentrum stwierdzili w populacji województwa śląskiego aż 11 wariantów koronawirusa. Dwa z nich uważa się za „warianty alarmowe”.

Konieczna ścisła współpraca między laboratoriami

Kraska mówiąc o działaniach zespołu, poinformował że opiera się on na ścisłej współpracy między laboratoriami, a potwierdzane w Polsce próbki wysyłane są do weryfikacji w laboratoriach w Europie. Dzięki szybkiemu powiadamianiu stacji epidemiologicznych na temat wyników możliwe jest ograniczenie oraz izolacja ognisk zakażenia – dodawał.

Zadania Zespołu są jeszcze szersze. To także proponowanie rozwiązań prawnych jeśli chodzi o uprawnienia funkcjonowania wspomnianego już nadzoru molekularnego. Kraska podkreślił, że konieczne jest podejmowanie bezwzględnych działań na rzecz bezpieczeństwa populacji. Do tego z kolei potrzebne są narzędzia, aby móc izolować nowe mutacje SARS-CoV-2.

za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Szczepienia dzieci od 5 do 11 lat: ponad milion szczepionek dla najmłodszych pacjentów

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły