To oczywiście jest bardzo optymistyczne i wszyscy bardzo tęsknimy za tym powrotem do normalności, ale niestety zawsze z tyłu głowy będzie się teraz czaił pewnego rodzaju lęk

– mówił wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski na temat widocznych już teraz symptomów na temat ustępowania epidemii koronawirusa w Polsce.

Musimy być gotowi na nowe mutacje i nowe pandemie

Słowa ministra padły w trakcie wczorajszego spotkania prezydiów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej w Sejmie. Szef resortu zdrowia mówił między innymi o znoszonych powoli obostrzeniach związanych z rozwojem epidemii koronawirusa w naszym kraju. Przestrzegał, że w przyszłości musimy być gotowi nie tylko na nowe mutacje koronawirusa.

Niedzielski podkreślił, że mogą nas czekać nie tylko nowe mutacje samego SARS-CoV-2, ale i kolejne wirusy, które mogą znów doprowadzić do pandemii.

Minister podkreślił, że z takim ryzykiem musimy się oswoić.

[…] Kolejne mutacje mogą się pojawić, mogą się pojawić kolejne wirusy, kolejne pandemie i my musimy być do tego przygotowani

– zaznaczał Adam Niedzielski.

Czas na odbudowę zdrowia publicznego

Stwierdził również, że po kolejnych falach epidemii koronawirusa jest czas na odbudowę zdrowia publicznego i odczuwamy jego deficyt wynikający z długotrwałej walki z covidem. Staje się on:

[…] jednym z priorytetów dla systemu opieki zdrowotnej i na pewno tutaj trzeba powiedzieć o rehabilitacji postcovidowej, o innych takich elementach przyspieszających powrót do zdrowia i to jest na pewno priorytet.

Drugim priorytetem dla rządzących – mówił Niedzielski – jest zabezpieczenie epidemiczne na przyszłość.

Zobacz też:
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Zostań superbohaterem!

za: PAP

Źródło zdjęcia: Kancelaria Premiera (via Wikipedia), CC BY 3.0

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły