Osiągnięcie odporności zbiorowej w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 może być niezwykle trudne w Polsce. Według informacji przekazanych przez szefa Kancelarii Premiera, w ostatnim tygodniu po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której punkty szczepień zrezygnowały z niemal miliona dawek szczepionki.

Szczepionki, których nikt nie chciał

Minister Michał Dworczyk przekazał, że łącznie ponad 13 milionów Polaków jest w pełni zaszczepionych. Dynamika rejestracji jednak spada – w skali tydzień do tygodnia aż o 30 procent.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował również o pierwszych punktach, które sygnalizowały chęć zamknięcia. Oznacza to, że szczepionki podawać będą częściej punkty szczepień populacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o poradnie podstawowej opieki zdrowotnej.

Dworczyk dodał również, że szczepionki cieszą się obecnie mniejszym zainteresowaniem między innymi ze względu na trwający okres wakacyjny. Duży wpływ ma również mniejsze natężenie pandemii.

Rząd będzie zachęcał do przyjęcia szczepionki

Minister zapewnił też jednak, że cały czas powstają nowe pomysły dotyczące popularyzacji szczepień. Niezwykle istotne jest, aby przed wybuchem spodziewanej już kolejnej fali zakażeń, szczepionki przyjęła jak największa liczba Polaków. Eksperci są przekonani, że wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 zacznie się w końcu rozprzestrzeniać także w Polsce.

Pełnomocnik rządu przypomniał też o możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia pracowników przez polskie firmy. Można tego dokonać bez względu na jej wielkość. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, a aplikacja wskaże punkty medyczne mogące podać szczepionki.

Zobacz też:
Izrael przywróci obostrzenia? Przez wariant Delta znów rośnie liczba zakażeń

Dworczyk poinformował też, że już w przyszłym tygodniu zaprezentowany zostanie nowy projekt dotyczący wystawiania certyfikatów firmom. Związane z tym będą pewne bonusy – zapowiedział minister.

Za: mp.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły