Głośna muzyka może pomóc, jeśli odczuwamy problemy w związku z poczuciem samotności. Dowiodły tego badania przeprowadzone przez naukowców z James Cook University.
Hałas bronią w walce z samotnością
Jak się okazuje, w walce ze wspomnianym poczuciem osamotnienia skuteczna jest nie tylko muzyka. Dobry wpływ może mieć na nas też innego rodzaju hałas.
Naukowcy swoje badanie przeprowadzili na dwóch tysiącach osób. Pochodziły one z Australii, USA, Singapuru i Wielkiej Brytanii. Okazało się, że ci z badanych, którzy doświadczali wykluczenia społecznego, preferowali głośniejsze dźwięki. Chodziło zarówno o hałas w tle, jak i głośną muzykę.
Eksperci są przekonani, że głośne dźwięki mogą pomagać w walce ze wspomnianym uczuciem. Główny autor badania, dr Deming Wang podkreśla, że m.in. głośna muzyka może pomagać łagodzić efekty uczucia osamotnienia. Chodzi o uczucia takie jak złość, samotność czy pogorszenie nastroju.
Poczucie samotności jak przewlekły ból
Ekspert zaznaczył, że takie poczucie może doprowadzić chociażby do obniżenia samooceny i znacząco wpłynąć na pogorszenie jakości życia. Według badacza, preferowanie głośnych dźwięków związane jest między innymi z potrzebą nawiązania kontaktu społecznego.
Opisując efekty badania podkreślił też fakt, że poczucie samotności można określić jako psychologiczną wersję przewlekłego bólu. To z kolei może doprowadzić do pogorszenia produktywności pracownika. Dodał, że głośne dźwięki mogą pomagać w walce z poczuciem osamotnienia poprzez przekazanie poczucia bliskości z innymi. Wskazał tu na fakt, że miejsca publiczne, gdzie mają miejsce interakcje towarzyskie, są głośniejsze.
„Lekarstwo na samotność to nie tylko głośne dźwięki i wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że używają dźwięku jako komfortu społecznego”
– dodał badacz.
Za: PAP
Zobacz także:
- Chcesz dobrze spać? Nie słuchaj muzyki przed snem!
- Amerykanie chcą stworzyć lek przeciwwirusowy. Na badania przeznaczą ponad 3 mld dolarów
- Ergoterapia – najlepszy sposób na poprawę jakości życia
- Koronawirus w Polsce. Najlepiej oceniamy naukowców i medykow
- Uzależnienie od nauki. Problem może być bardziej poważny, niż nam się zdaje