Osoby narażone na wystąpienie u nich udaru mózgu mają niebawem otrzymać wspaniałe narzędzie, które może uratować życie. Chodzi o podskórny chip, którego zadaniem jest przewidywanie i zapobieganie nawracającym udarom.

Chip, który monitoruje działanie serca

O wynalazku naukowców z Massachusetts General Hospital i Northwestern University informuje „Journal od the American Medical Association”. Celem chipa jest monitorowanie tętna oraz rytmu serca. Dzięki temu urządzenie może wykryć migotanie przedsionków, które zwiększa ryzyko udaru, szczególnie u pacjentów, którzy mają taką historię.

Do tej pory wspomniani naukowcy testowali skuteczność chipa u tych pacjentów, którzy przeszli udar spowodowany zwężeniem tętnic. Przebadano łącznie 492 pacjentów. Połowie z nich wszczepiono chip w ciągu 10 dni po pierwszym udarze. Pozostali uczestnicy badania otrzymali standardową opiekę.

Wyniki badań dowodzą, jak bardzo chip może pomóc chorym

Po 12 miesiącach badań okazało się, że u 12,1 proc. osób wszczepiony chip pozwolił na wykrycie migotania przedsionków. W przypadku osób przechodzących tylko standardowe badania, było to tylko 1,8 proc.

Dr Richard A. Bernstein, który jest współautorem analizy, podkreślił że epizody te trwały przynajmniej godzinę. Oznacza to, że konieczne jest przyjmowanie przez pacjentów leków rozrzedzających krew, aby przeciwdziałać możliwym udarom w przyszłości.

za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
WHO: Omikron doprowadzi do dużej liczby hospitalizacji, zwłaszcza wśród osób niezaszczepionych

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły