Koronawirus nie jest jedynym problemem, z jakim boryka się Madagaskar. Dżuma ponownie zaczęła się rozprzestrzeniać i zabija niektórych zarażonych.

Madagaskar: Dżuma znów zabija

O tym, że na Madagaskarze znów wybuchła epidemia dżumy poinformowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. „Czarna śmierć” przed czterema laty zabiła w tym miejscu aż 209 osób. Poinformowano, że Madagaskar potwierdził kolejnych 30 przypadków dżumy.

Światowa Organizacja Zdrowia przekazuje z kolei, że do tej pory na wyspie zmarło już siedem osób, które zachorowały na dżumę. Mamy tam do czynienia z odmianą endemiczną dżumy płucnej, która występuje tylko na Madagaskarze.

Madagaskar: Dżuma atakuje tu każdego roku

Epidemia dżumy nie jest dla Madagaskaru nowością. Przypadki kolejnych zakażeń zdarzają się tu każdego roku. Nie zawsze jednak mamy do czynienia z tak dużą liczbą przypadków. W ostatnich latach najpoważniejsza była wspomniana już epidemia z 2017 roku, która pochłonęła ponad 200 ofiar.

Dżuma płucna przenosi się głównie przez ukąszenia zarażonych pcheł. Bakteria pałeczkowata yersinia pestis łatwo jednak ginie. Zabija ją już światło słoneczne oraz wysuszenie.

Osoby chore muszą zażyć antybiotyk w ciągu doby od pojawienia się pierwszych objawów. Choroba przebiega podobnie do zapalenia płuc.

Za: PAP

Zobacz także:

Zobacz też:
Wariant Lambda dotarł do Australii. Czy szczepionki sobie z nim poradzą?

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły