Zła dieta ma negatywny wpływ na cały organizm. Zbyt duża ilość wysokoprzetworzonych czy ciężkostrawnych, tłustych posiłków bardzo obciąża między innymi wątrobę. Warto zatem zadbać o siebie i po świętach przejść na lekkostrawną dietę, w której nie zabraknie świeżych warzyw i owoców. To pozwoli odzyskać niezbędną dla organizmu równowagę. Jest na to kilka prostych sposobów.

Jeśli podobnie jak większość Polaków czujesz, że nieco przesadziłeś ze świętowaniem, twojemu organizmowi zdecydowanie przyda się odpoczynek. Oczywiście nie od ruchu, ale od jedzenia. Lekka dieta po świętach składająca się z nieprzetworzonych produktów to najlepsza odpowiedź na suto zastawiony, świąteczny stół. Oto kilka zasad zdrowej, lekkostrawnej diety, idealnej do zastosowania po świętach. Nie decyduj się od razu na bardzo restrykcyjną dietę, bo zapał który masz po świątecznym jedzeniu szybko może ulecieć.

Postaw na warzywa

Tym, czego nie może zabraknąć w żadnej zbilansowanej diecie, są oczywiście warzywa. Przykładowe śniadanie może się składać ze świeżych pomidorów, twarożku wiejskiego oraz jajek na twardo. Odpuść jednak majonez, który zbyt mocno obciążyłby twoją wątrobę i jest wysokokaloryczny.

Ważne, aby świeże warzywa lub na przykład kiszone ogórki znalazły się w każdym posiłku. Staraj się wybierać takie warzywa, które w danej porze roku są łatwo dostępne. Może to być teraz chociażby marchew, seler czy pietruszka.

Zobacz też:
Dieta wątrobowa – zalecenia żywieniowe dla osób z chorobą wątroby. Poznaj zasady i przykładowy jadłospis!

Nie zapominaj o owocach

Dieta po świętach musi też zawierać owoce. Podobnie jak warzywa, mają wiele potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikroelementów oraz witamin. Idealne będą jabłka, których w Polsce mamy pod dostatkiem. Zrezygnuj raczej z owoców egzotycznych, które są przeważnie na różny sposób konserwowane przed transportem.

Nabiał to twój sprzymierzeniec

Świetnym źródłem białka oraz wapnia może być na przykład twaróg. Możesz dodać do niego nieco jogurtu naturalnego oraz orzechów i owoców. Taka bomba witaminowa to świetny pomysł na przykład na lekką kolację.

Nie pomijaj węglowodanów

W zdrowej diecie istotne są także węglowodany i nie wolno o tym zapominać. Warto jednak zamienić węglowodany proste na złożone. Zamiast ziemniaków – brązowy ryż. Jasne pieczywo zastąp razowym, a na śniadanie często jedz owsiankę. Ta zmiana może mieć kolosalne znaczenie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Sam odpowiedni dobór składników to nie wszystko. Zadbaj o to, aby posiłki spożywać w regularnych odstępach czasu. Stosuj zasadę: częściej, ale w mniejszych ilościach. Idealne będzie pięć lekkich posiłków dziennie. Koniecznie pij też dużo wody i zrezygnuj z gazowanych, słodkich napojów oraz alkoholu.

Nie można też zapominać o ruchu. Jogging, gimnastyka czy chociażby dłuższy spacer są po prostu koniecznością. Sama zmiana nawyków żywieniowych to jeszcze nie wszystko.

Ważne, aby wspomniane powyżej zasady wprowadzać w całości i postawić nie tyle na restrykcyjną dietę, co na zmianę myślenia w kwestii żywienia. Efekty będą tylko nagrodą za zmianę nawyków.

Zobacz też:
Cynk w diecie, czyli czym skutkuje niedobór cynku i jakie są najlepsze źródła cynku w pożywieniu

źródło:mp.pl

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles