Kwasy omega-3 mogą odgrywać bardzo ważną rolę w walce z depresją. Naukowcy z King’s College London, Uniwersytetu w Manchesterze oraz Chińskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowali na łamach pisma „Molecular Psychiatry” wyniki niezwykle istotnych badań. Wynika z nich, że metabolity, które powstają w trakcie rozpadu wspomnianych kwasów chronią mózg.

Badacze sprawdzili działanie kwasów omega-3 na depresję

Do tej pory nie udawało się ustalić, dlaczego kwasy omega 3 działają przeciwdepresyjnie. Wiedziano jednak, że mają one właściwości przeciwzapalne, a osoby cierpiące na wspomnianą chorobę mają z kolei wyższy poziom stanu zapalnego. Badaczom ze wspomnianych uczelni udało się jednak najpewniej ustalić zasadę działania kwasów omega-3.

Badanie prowadzono przed 12 tygodni na 22 osobach cierpiących na depresję. Przez cały okres badania, każdego dnia otrzymywały one 3 gramy EPA (kwas elikozapentaenowuy) lub 1,4 grama DHA (kwas dokozaheksaenowy).

Obiecujące wyniki badań

Poziom metabolitów lipidowych i nasilenie objawów depresji badane było zarówno przed kuracją, jak i na koniec badania. Jak się okazuje, u obu grup wzrost poziomu metabolitów wiązał się ze złagodzeniem objawów depresji. Lepsza odpowiedź była w przypadku DHA – 71 procent.

Okazuje się, że terapia przeciwzapalna i antydepresyjna może być ukierunkowana na wspomniane produkty rozpadu kwasów EPA i DHA. Wcześniej wykazano, że komórki hipokampa w połączeniu z tymi kwasami produkowały mediatory lipidowe, co zapobiegało nasileniu obumierania tych komórek. Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzeba szerzej zakrojonych badań, aby upewnić się, że działanie to będzie miało trwały charakter.

Zobacz też:
Dwa ogniska indyjskiego koronawirusa w Polsce. Niedzielski: Mogą przyczynić się do powstania kolejnej fali

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły