Kwasy omega-3 mogą odgrywać bardzo ważną rolę w walce z depresją. Naukowcy z King’s College London, Uniwersytetu w Manchesterze oraz Chińskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowali na łamach pisma „Molecular Psychiatry” wyniki niezwykle istotnych badań. Wynika z nich, że metabolity, które powstają w trakcie rozpadu wspomnianych kwasów chronią mózg.
Badacze sprawdzili działanie kwasów omega-3 na depresję
Do tej pory nie udawało się ustalić, dlaczego kwasy omega 3 działają przeciwdepresyjnie. Wiedziano jednak, że mają one właściwości przeciwzapalne, a osoby cierpiące na wspomnianą chorobę mają z kolei wyższy poziom stanu zapalnego. Badaczom ze wspomnianych uczelni udało się jednak najpewniej ustalić zasadę działania kwasów omega-3.
Badanie prowadzono przed 12 tygodni na 22 osobach cierpiących na depresję. Przez cały okres badania, każdego dnia otrzymywały one 3 gramy EPA (kwas elikozapentaenowuy) lub 1,4 grama DHA (kwas dokozaheksaenowy).
Obiecujące wyniki badań
Poziom metabolitów lipidowych i nasilenie objawów depresji badane było zarówno przed kuracją, jak i na koniec badania. Jak się okazuje, u obu grup wzrost poziomu metabolitów wiązał się ze złagodzeniem objawów depresji. Lepsza odpowiedź była w przypadku DHA – 71 procent.
Okazuje się, że terapia przeciwzapalna i antydepresyjna może być ukierunkowana na wspomniane produkty rozpadu kwasów EPA i DHA. Wcześniej wykazano, że komórki hipokampa w połączeniu z tymi kwasami produkowały mediatory lipidowe, co zapobiegało nasileniu obumierania tych komórek. Naukowcy zaznaczają jednak, że potrzeba szerzej zakrojonych badań, aby upewnić się, że działanie to będzie miało trwały charakter.
Za: PAP
Zobacz także:
- Psylocybina skuteczną bronią w walce z depresją? Badania to potwierdzają!
- Orzechy są ważne. Szczególnie w ciąży! Naukowcy odkryli ich wpływ na mózg dziecka
- Ecstasy pomoże osobom z zespołem stresu pourazowego? Zaskakujące wyniki badań
- Połowa ozdrowieńców po wyjściu ze szpitala cierpi na zaburzenia poznawcze i behawioralne
- Kiszoną kapustą w koronawirusa?