Narodziny najmniejszego dziecka na świecie stały się niemałą sensacją. Najbardziej niesamowity jest jednak fakt, że dziecko przeżyło i ma szanse na normalne życie. Wcześniej stan dziewczynki był bardzo zły.

Najmniejszy noworodek świata

Kwek Yu Xuan ma dziś 13 miesięcy. Najmniejszy noworodek na świecie urodził się przez cesarskie cięcie w singapurskim szpitalu. Decyzja o tak wczesnym wykonaniu zabiegu spowodowana była poważnym zagrożeniem życia i zdrowia zarówno dziecka, jak i matki. U maleństwa wykryto stan przedrzucawkowy, który oznacza niezwykle wysokie ciśnienie krwi.

W momencie swoich narodzin, Xuan ważyła zaledwie 212 gramów i miała tylko 24 centymetry długości. Uniwersytet stanu Iowa poinformował, że urodzona w Singapurze dziewczynka jest tym samym najmniejszym noworodkiem, jaki kiedykolwiek się narodził.

Najmniejszy noworodek świata i jego trudna walka o życie

Narodziny na tak wczesnym etapie ciąży to niezwykle trudne wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i lekarzy. Xuan w opinii medyków nie miała zbyt wielkich szans na przeżycie. Konieczne było korzystanie z wielu maszyn, które podtrzymywały życie dziecka i pomagały przeżyć do momentu, w którym samodzielna egzystencja stanie się możliwa.

Od tego momentu minął ponad rok. Dziewczynka osiągnęła już wagę 6,3 kilograma. Lekarze ocenili, że są wystarczająco zadowoleni ze stanu zdrowia dziecka, aby móc zezwolić na jego powrót z rodzicami do domu.

Zobacz też:
Epidemia w natarciu. Dramatyczny wzrost liczby zgonów w Polsce

Niestety, dziecko wciąż cierpi na schorzenie płuc, które wymaga stosowania specjalnej aparatury. W ocenie lekarzy jednak najmniejszy noworodek na świecie z czasem dojdzie do pełni zdrowia.

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły