Święta wielkanocne obfitują w tłuste, często ciężkostrawne potrawy. Nic dziwnego – po wielu dniach postu i oczekiwania na święta lubimy zasiąść do suto zastawionego stołu, pełnego naszych ulubionych dań. Niestety, skutkiem biesiadowania często jest złe samopoczucie, niestrawność, wzdęcia czy bóle brzucha. Co zrobić, jeśli spotyka nas jeden z tych problemów? Warto znać kilka sposobów na tego typu problemy. Oto kilka z nich.

Przejedzenie. Objawy trudno przeoczyć

To uczucie zna chyba każdy. Najpierw cieszymy się żurkiem, białą kiełbasą, szynkami oraz mazurkami czy babkami. Potem okazuje się, że jednak nieco przesadziliśmy. Pojawia się uczucie ciężkości, ospałość, wzdęcia czy mdłości. Czasami może się pojawić także ból brzucha oraz zaparcia. Co oznaczają te objawy? Przejedzenie oczywiście. Można sobie jednak z nim dość szybko poradzić.

Przede wszystkim – gorące napary

Z pewnością niejednokrotnie w swoim życiu każdy z nas słyszał od mamy czy babci, że na problemy z trawieniem najlepsze są napary z ziół. To prawda! Na rynku znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju herbat wspomagających trawienie. To przeważnie mieszanka kilku różnych ziół. Jeśli w domu nie mamy tego typu herbatek, idealnie sprawdzi się chociażby zwykła zielona herbata, a także czarna. Na układ trawienny doskonale działa też rumianek lub koper. Nie zaszkodzi także mięta. Najważniejsze, aby tego typu naparów nie słodzić.

Zobacz też:
Dwa ogniska indyjskiego koronawirusa w Polsce. Niedzielski: Mogą przyczynić się do powstania kolejnej fali

A może nalewka babuni?

Innym sposobem na radzenie sobie z niestrawnością i problemami żołądkowymi wskutek świątecznego przejedzenia są nalewki czy likiery ziołowe. One także wspomagają trawienie w organizmie, co pozwala szybciej pozbyć się uczucia ciężkości. Dobrze, jeśli pod ręką są preparaty z korzeniem arcydzięgla, ostropestem plamistym czy kurkumą.

Nie zapomnij też o ruchu

Często najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne. Nie inaczej jest w przypadku przejedzenia. Objawy mogą szybko ustąpić, jeśli zadbasz o nieco ruchu. Oczywiście trudno o duży wysiłek jak dźwiganie ciężarów czy pełen trening, ale krótki trucht czy nawet spacer potrafi zdziałać cuda.

Czujesz się przejedzony? Działaj od razu!

Kiedy odczuwasz efekty przejedzenia, nie zwlekaj. Najlepiej od razu zaparz sobie herbatę na trawienie, po czym zadbaj o nieco ruchu na świeżym powietrzu. Tego dnia koniecznie unikaj też kolejnych ciężkostrawnych potraw i połóż się wcześniej spać. Nie warto też obciążać organizmu alkoholem. Po dobrze przespanej nocy i stosowaniu się do wcześniej wskazanych porad, rano wszystko powinno już być w porządku.

Źródła: surojadek.com, medicover.pl

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły