Kwestii doboru odpowiednich okularów warto poświęcić nieco więcej czasu – dotyczy to zarówno samych szkieł korekcyjnych, jak i oprawek. Niemniej jednak czasem może towarzyszyć wrażenie, że okulary nie pasują do kształtu twarzy. Znacznie poważniejszym problemem jest jednak niewłaściwe dopasowanie ich do stopnia rozwoju wady wzroku.

Kiedy szkła okularów nie są prawidłowo dobrane?

Doborem odpowiednich szkieł okularów zajmuje się optometrysta, zaś ich wykonaniem – optyk. Klient salonu optycznego powinien ocenić, czy noszenie konkretnego modelu jest dla niego komfortowe, jednak najczęściej nie jest to możliwe w ciągu kilku minut. Proces adaptacji nowych okularów może trwać nawet kilka dni – w tym czasie mogą pojawiać się bóle głowy, towarzyszyć może też uczucie zmęczonych, przesuszonych oczu. Niemniej jednak, jeśli objawy wystąpią nagle, to znak, że pora udać się na badanie wzroku. Niewłaściwy dobór okularów manifestuje się ponadto:

  • nieostrym widzeniem,
  • trudnością w skoncentrowaniu uwagi na konkretnej czynności,
  • problemami z czytaniem.

Najczęściej powodem jest pogłębiająca się wada wzroku, która wymaga zdiagnozowania i dobrania odpowiednich szkieł korygujących. Tempo postępu choroby jest w przypadku każdego pacjenta kwestią indywidualną, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy pojawi się potrzeba wymiany okularów na nowe.

Zobacz też:
Fazy snu i ich wpływ na nasz organizm

Jak sprawdzić, czy oprawki okularów są dla nas odpowiednie?

Oprawki okularów, współgrające z kształtem twarzy sprawiają, że nabiera ona rześkiego, młodzieńczego wyglądu. Czasami przymierzając konkretny model, można zauważyć, że zwyczajnie nie pasuje on do konkretnej osoby. Warto mieć na uwadze, że okulary owalne i okrągłe będą idealnym wyborem w przypadku twarzy trójkątnej czy prostokątnej, natomiast modele z wyraźnie zarysowanymi krawędziami sprawdzą się w przypadku twarzy okrągłej, z pulchnymi policzkami. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że oprawki powinny być dopasowane do koloru oczu oraz włosów czy w przypadku mężczyzn – także i brody. Okulary Versace z czarnymi oprawkami będą idealnym wyborem dla osób z ciemnymi włosami, natomiast okulary Chanel ze złotymi oprawkami świetnie sprawdzają się w przypadku osób z niebieskimi oczami. 

Lista kontrolna przy zakupie nowych okularów

Kupując nowe okulary, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które optycy nazywają listą kontrolną. Przede wszystkim klient musi ocenić, czy oprawki okularów zanadto nie uciskają jego skroni. Warto dać sobie nieco więcej czasu, spędzają w okularach około 5-10 minut – często uczucie bólu pojawia się z lekkim opóźnieniem. Dobrze dobrane boki będą delikatnie odczuwane za uszami, jednocześnie nie powodując dużego ucisku na nos. Istotną kwestią jest również ocena jakości obrazu. Sama ostrość widzenia to jedno, lecz należy też zwrócić uwagę na to, czy obraz nie jest zbyt spłaszczony bądź różnymi kątami. Okulary nie mogą być za duże – dotyczy to także modeli oversize. Jeśli zsuwają się z nosa, to znak, że nie są odpowiednio dobrane, a ich noszenie będzie powodowało dyskomfort. 

Zobacz też:
Przeciwutleniacze – sojusznicy w walce z wolnymi rodnikami

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły