To jeden z pierwszych takich przypadków na świecie. 90-letnia mieszkanka Belgii została jednocześnie zakażona dwoma odmianami koronawirusa SARS-CoV-2.

Belgia: Dwie odmiany SARS-CoV-2 u jednej pacjentki

Informacje na temat koinfekcji u seniorki z Belgii przekazano w trakcie Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych. Zakażenie u kobiety potwierdzono 3 marca tego roku. Po kilku dniach jej stan zaczął się pogarszać. Zmarła po pięciu dniach.

Od pacjentki zostały pobrane próbki, które później szczegółowo przebadano. Ku zaskoczeniu naukowców, seniorka okazała się być zakażona nie tylko wirusem Alfa (po raz pierwszy odkrytym w Wielkiej Brytanii) oraz Beta (wykryty w Afryce Południowej).

Biolog molekularny dr Anne Vankeerberghen która jest jednym z głównych autorów odkrycia, podkreśliła że jest to jeden z pierwszych udokumentowanych przypadków zakażenia dwoma groźnymi odmianami koronawirusa SARS-CoV-2.

Niestety lekarze nie zdołali odtworzyć, w jaki sposób doszło do zakażenia. Założono, że kobieta zaraziła się od dwóch różnych osób, ponieważ w tamtym czasie obie odmiany były obecne w Belgii.

Koinfekcja u mieszkanki Belgii. Potrzeba więcej badań

Choć pewne jest, że kobieta była zakażona aż dwoma wariantami koronawirusa SARS-CoV-2, nie wiadomo jak wpłynęło to na jej stan zdrowia. Lekarze nie mają pewności, czy wspomniana koinfekcja przyczyniła się do tak szybkiego pogorszenia stanu zdrowia pacjentki. Nie ma obecnie publikacji na ten temat, ale można zakładać, że podobnych przypadków na świecie jest więcej.

Dr Vankeerberghen zaapelowała do naukowców, aby jak najczęściej przeprowadzali testy PCR, które identyfikują odmianę wirusa SARS-CoV-2.

Zobacz też:
Epidemia w natarciu. Dramatyczny wzrost liczby zgonów w Polsce

Za: PAP

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły