Nazwa diety może kojarzyć się z wegetarianizmem lub weganizmem – choć nie jest to z założenia dieta roślinna. Witarianizm polega na jedzeniu samych surowych produktów. Faktem jest, że często łączy się go z dietami roślinnymi, jednak to raczej zbieg okoliczności, a nie konieczność dla witarian. Przyjrzyj się bliżej tej diecie i samodzielnie zdecyduj – czy jest to powiew świeżości w kuchni, czy może radykalnie restrykcyjne odżywianie!
Witarianizm – co to takiego?
Najprostszymi słowami – witarianizm to dieta, która całkowicie wyklucza spożywanie pokarmów poddanych wcześniej obróbce termicznej. Istnieje kilka różnych rodzajów tej diety. Łączy je wspólna zasada:
- nie można podgrzewać jedzenia powyżej 40°C;
- nie należy spożywać żadnych produktów wysokoprzetworzonych.
To nie do zrobienia? Witarianie zachwalają tę dietę jako niezwykle zdrową i efektywną.
Witarianizm – co to oznacza w teorii?
Wysoka temperatura sprawia bowiem, że białko się ścina i wiele składników odżywczych ginie. Może to być związane z łączeniem się aminokwasów z wiązaniami odpornymi na enzymy. Wówczas nie da się ich całkowicie strawić. Założenie diety witariańskiej jest zatem jasne – mają zostać zachowane wartościowe składniki odżywcze.
Pradawni witarianie i najnowsze badania naukowe
Witarianizm jest też wywodzony z dawnych zwyczajów żywieniowych człowieka. W przeszłości ludzie nie znali ognia i nie używali go do przyrządzania potraw. Jedli więc produkty surowe, co było dla nich całkowicie naturalne. Źródła naukowe potwierdzają też, że podczas gotowania jedzenia powstają nitrozoaminy i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Są to substancje potencjalnie rakotwórcze i zatruwające środowisko.
Witarianizm – efekty
Dieta witariańska nie jest typowo redukcyjna. Jednak ze względu na swoją specyfikę witarianizm zdecydowanie daje efekt odchudzający. Pomaga oczyścić organizm, szczególnie w wersji wegańskiej. Duża ilość surowych warzyw przywraca równowagę pH w całym organizmie. Pozytywne efekty witarianizmu zauważysz, szczególnie jeśli na co dzień spożywasz dużo mięsa, tłuszczu i potraw przetworzonych.
Witarianizm – jadłospis z elementami tej diety
Nie musisz też całkowicie przerzucać się na witarianizm, by zaobserwować pozytywne efekty diety. Być może zainspirujesz się naszymi pomysłami na witariański jadłospis i dodasz coś z niego do swojej diety. Z pewnością zyskasz, gdy będziesz spożywać mniej żywności wysokoprzetworzonej. Wprowadź do swojej kuchni więcej świeżych warzyw i owoców, aby cieszyć się lepszym zdrowiem.
Dieta witariańska – przepisy
Oprócz owoców i warzyw witarianie jedzą też orzechy, pestki, oleje, grzyby i niektóre produkty zwierzęce. Mogą to być miód, owoce morza, mięso, jajka i ryby. Brak gotowania wiąże się też z wykluczeniem zbóż i strączków. Poniżej przedstawimy ci kilka różnych pomysłów na dania witariańskie. Mamy dla ciebie opcje mięsne, wegetariańskie i wegańskie. Eksperymentuj z nimi, by stworzyć własne ulubione dania ze świeżych sezonowych produktów.
Witarianizm – jadłospis z uwzględnieniem mięsa:
- tatar – świeże, dobrej jakości surowe mięso z dodatkiem cebuli, ogórków i grzybów, do tego żółtko jajka – i gotowe;
- ceviche – surowa ryba zalana sokiem z limonki, z dodatkiem aromatycznych przypraw;
- sashimi – czyli właściwie sushi bez dodatku ryżu. Surową rybę można podawać z wasabi, rzodkwią, sosem sojowym, itp.
Witarianizm – przepisy wegetariańskie
Witarianizm wegetariański wyklucza z jadłospisu mięso. Jest najmniej popularną odmianą tej diety, ponieważ niesie za sobą ryzyko zarażeniem się salmonellą z surowych jajek.
Dieta witariańska – przepisy z roślinami i nabiałem:
- koktajle, gęste soki warzywne i przeciery owocowe – możesz przyrządzić je w wersji wegańskiej z użyciem samych owoców i warzyw. Bardziej pożywna wersja z nabiałem może zawierać kefir, jogurt lub mleko;
- pudding chia lub kleik z siemienia lnianego – możesz zalać nasiona mlekiem, jogurtem lub ich roślinnymi zamiennikami. Ewentualnie dolej zwykłej wody. Świetnie smakuje z owocami i orzechami;
- gazpacho i chłodniki – czyli zupy serwowane na zimno. Polecamy chłodnik z ogórka, rzodkiewki, awokado lub pomidorów. Takie zupy dobrze smakują zarówno w wersji wegańskiej, jak i zabielonej nabiałem.
Przepisy witariańskie wegańskie
Witarianizm wegański wyklucza z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny rodzaj diety witariańskiej. Nie grozi zarażeniem się żadną chorobą, które mogą wystąpić na skutek spożycia surowego mięsa lub jajek.
Przykładowe przepisy witariańskie roślinne:
- sałatki warzywne i owocowe – opcje są tu właściwie nieskończone. Możesz mieszać ze sobą dowolne warzywa i owoce. Dodawaj do nich tłoczone na zimno oleje oraz orzechy;
- wrapy z liści sałaty – to zdrowszy zamiennik tortilli lub tacosów. Dowolny farsz zawiń w liść sałaty i zajadaj się;
- pasty warzywne – możesz blendować ze sobą dowolne kompozycje warzyw lub postawić na wersję jednoskładnikową. Świetnie sprawdzą się tu pomidor, papryka, awokado i różne nasiona (na przykład słonecznik);
- pralinki lub batoniki – surowy deser jest jak najbardziej możliwy! Witarianizm nie musi wcale pozbawić cię frajdy z jedzenia słodkości. Namocz orzechy w zimnej wodzie, odsącz je i zblenduj z ulubionymi suszonymi owocami. W ten sposób otrzymasz gęstą papkę, którą bez problemu uformujesz w kuleczki.
Witarianizm – skutki uboczne
Wielu naukowców krytykuje witarianizm. Jadłospis w takiej diecie jest według nich szkodliwy w dłuższej perspektywie. Ci specjaliści dowodzą, że potrawy gotowane są bardziej naturalne dla człowieka. Układ pokarmowy z czasem wyewoluował i przystosował się do bardziej przetworzonych pokarmów. Co więcej, niektóre cenne składniki odżywcze uwalniane są właśnie podczas obróbki termicznej jedzenia. Witarianie wchłaniają zatem niektóre wartościowe elementy, zaś inne tracą.
Witarianizm – efekty niepożądane
Dieta witariańska jest też powiązana z obniżoną gęstością kości, erozją zębów i z zaburzeniami miesiączkowania u kobiet. Jest mocno restrykcyjna i niedoborowa. Nie dla każdego efekt jej stosowania będzie pozytywny. Trudno też stosować ją niezmiennie przez długi czas. Skutki uboczne witarianizmu to także:
- osłabienie organizmu;
- negatywny wpływ na skórę i włosy;
- mniejsza energia.
Skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, czy dieta witariańska jest odpowiednia dla ciebie.
Witarianizm to dieta ciesząca się coraz większą popularnością, szczególnie wśród wegan. Witarianie dostrzegają wiele jej plusów – pomaga oczyścić organizm z toksyn, zredukować wzdęcia, przywrócić prawidłowe pH i zrzucić zbędne kilogramy. Pamiętaj jednak, że przepisy witariańskie nie na wszystkie osoby zadziałają pozytywnie. Dieta witariańska jest mocno restrykcyjna i może osłabić twój organizm. Należy przy niej stosować suplementację lub nie odżywiać się w ten sposób przez dłuższy czas. Nie zapominaj o tym, bo w przypadku witarianizmu efektów ubocznych nie powinieneś lekceważyć.
Zobacz także:
- Semiwegetarianizm – na czym polega ta dieta i dla kogo będzie najlepsza?
- Dieta wegańska – jak odpowiednio zbilansować jadłospis? Poznaj zasady diety wegańskiej!
- Dieta płynna – skuteczna metoda na wzmocnienie organizmu, odchudzanie i oczyszczanie jelit
- Dieta DASH – najlepsza i najzdrowsza dieta świata?
- Dieta wegetariańska – jak skomponować smaczną i zbilansowaną dietę roślinną? Poznaj główne zasady wegetarianizmu!