Decyzja o zostaniu matką nie należy do łatwych. Powinna być ona bardzo dobrze przemyślana, z uwzględnieniem wszystkich możliwych za i przeciw. Jak przygotować się do ciąży w sposób rozsądny? Najlepiej zacząć planować jak najwcześniej, abyś nie spotkała na swojej drodze żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Przygotowania do ciąży – kiedy zacząć?

Decyzja tak ważna, jak ta o macierzyństwie musi mieć solidne podstawy. Żadna ilość książek, filmów instruktażowych ani innych przerobionych materiałów nie przygotuje cię w stu procentach. Mimo to, najlepiej zacząć jak najwcześniej. W ten sposób unikniesz jak najwięcej nieprzyjemnych niespodzianek. 

Przygotowania do ciąży zacznij najlepiej już 12 miesięcy przed staraniem się o poczęcie dziecka. Omów ten temat ze swoim partnerem. Obydwoje musicie być pewni, że jesteście gotowi wyruszyć w tę niezwykłą podróż. Następnie udaj się do ginekologa na wizytę kontrolną. Poinformuj swojego lekarza o planach. Wspólnie będziecie mogli wyeliminować ryzyko niepowodzenia i ewentualnego zagrożenia oraz zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Jak przygotować organizm do ciąży?

Jako przyszła matka musisz zacząć myśleć nie tylko o swojej wygodzie, ale też zdrowiu. Wszystko, co teraz robisz może mieć wpływ na twoje jeszcze nienarodzone dziecko. Musisz zadbać o możliwie jak najlepszą kondycję fizyczną, zdrowe odżywianie, radzenie sobie ze stresem i innymi trudnościami. 

Zobacz też:
Kalendarz ciążowy, czyli co się dzieje w poszczególnych etapach ciąży? Ciąża tydzień po tygodniu

Przygotowania do ciąży a prawidłowa waga

Przygotowanie do ciąży wymaga od ciebie pewnych poświęceń. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Zanim postarasz się o poczęcie, postaraj się uregulować swoje BMI. Ważne, aby robić to w sposób rozsądny i zrównoważony. Najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z dietetykiem. Musisz zapewnić swojemu organizmowi wszystkie niezbędne witaminy oraz makro i mikroelementy.

Przygotowania do macierzyństwa a używki 

Jednocześnie wyeliminuj wszystkie niekorzystne dla zdrowia substancje. Postaraj się jak najszybciej przestać palić, pić alkohol i zażywać jakiekolwiek substancje psychoaktywne. O swoje zdrowie powinna zadbać nie tylko przyszła matka, ale też ojciec dziecka. Używki mogą znacząco wpłynąć na płodność obydwojga partnerów. Przykładowo niekorzystne na płodność może być uzależnienie od marihuany. Co więcej używki, zwiększają one ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz powstania wad wrodzonych u dziecka.

Przygotowania do zajścia w ciążę a szczepienia 

Zadając sobie pytanie, jak się przygotować do ciąży, powinnaś rozważyć też ewentualne szczepienia. Kobietom na drodze do macierzyństwa zaleca się wykonać szczepienia przeciwko różyczce, śwince, grypie, ospie oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Najlepiej będzie jednak, jeżeli zachowasz kilkumiesięczną przerwę pomiędzy szczepieniem a ciążą. 

Przygotowanie do ciąży a kondycja fizyczna 

Aby odpowiednio przygotować organizm do ciąży, powinnaś popracować nad swoją kondycją fizyczną. Ciąża i poród są niezwykle wycieńczające dla ciała. Dlatego powinnaś koniecznie popracować nad swoją sprawnością i siłą. Najlepiej wybrać ćwiczenia, które sprawiają ci radość. W ten sposób zadbasz też o swoje lepsze samopoczucie. Świetnie sprawdzi się pływanie, pilates, joga, a nawet taniec lub dłuższe spacery. Większość z tych aktywności będziesz mogła kontynuować po porodzie.

Zobacz też:
Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?

Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Suplementy diety

Zastanawiając się, jak się przygotowania do ciąży poczynić, powinnaś też pomyśleć o zbilansowanej diecie i suplementach. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby ustalić jakich witamin może brakować w twoim jadłospisie. Dietetycy radzą, że podczas ciąży bardzo istotną rolę odgrywają następujące suplementy:

  • kwas foliowy – witaminy z grupy B są bardzo ważne dla organizmu ciężarnej. Niedobór tej substancji może powodować poważne wady wrodzone lub rozwojowe u dziecka. Koniecznie suplementuj kwas foliowy, szczególnie jeżeli jesteś na diecie bezmięsnej;
  • witamina A – w tym przypadku groźniejszy od niedoboru jest nadmiar. Nie oznacza to, że powinnaś całkowicie z nich zrezygnować. Za duże ilości witaminy A mają szkodliwe działanie tylko, jeżeli przyjmujesz ją w formie retinolu. Z kolei całkowity jej brak może powodować trudności z poczęciem i rozwojem wzroku u dziecka;
  • witamina D – na szczęście jest ona samoczynnie produkowana przez twój organizm, gdy wychodzisz na słońce. Pamiętaj jednak, że sztuczne opalanie nie daje tego samego efektu. Filtry UV mogą znacznie ograniczyć wytwarzanie witaminy D. Zimą koniecznie suplementuj tę substancję;
  • kwasy omega-3 – są one niezbędne do formowania układu nerwowego i immunologicznego oraz oczu dziecka. Nie zawsze konieczna jest suplementacja. Dołącz do swojej diety ryby morskie i owoce morza ze sprawdzonego źródła. Dużą ilość kwasów omega-3 znajdziesz też w oleju lnianym tłoczonym na zimno. Pamiętaj jednak, aby nie poddawać go obróbce termicznej. Możesz na przykład dodawać go do sałatek.
Zobacz też:
Jak działa tabletka „dzień po”, kto może wypisać na nią receptę?

Zanim zdecydujesz się na kupno i zażywanie jakichkolwiek suplementów w ciąży, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Na podstawie analizy twojej diety i składu krwi specjalista wskaże co powinnaś przyjmować, by wzmocnić i odpowiednio przygotować organizm do zajściaw ciążę. 

Jak przygotować się do ciąży po 30. roku życia?

Ewentualne ryzyko związane z rodzeniem dziecka po 30 roku życia matki związane jest ze zmniejszoną umiejętnością organizmu do rozpoznawania uszkodzonych zarodków. Ryzyko wad wrodzonych dziecka zwiększa się z 1:1527 wśród 20-latek do 1:356 wśród 35-latek. Nie oznacza to jednak, że nie możesz urodzić dziecka po 30-ce.

Jak przygotować się do ciąży po 30. roku życia? Przede wszystkim, koniecznie pozostań pod stałą opieką swojego lekarza. Skonsultuj z ginekologiem wszelkie zagrożenia zdrowia swojego lub dziecka. Omów ewentualną historię chorób genetycznych w twojej rodzinie z lekarzem specjalizującym się w genetyce. Stosuj się do powyższych zasad przygotowujących twój organizm do ciąży. Wykonuj badania prenatalne, które pozwolą ci wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Wiesz już, jak przygotować się do ciąży. Pamiętaj, że są to jednak jedynie podstawy. Cały proces poczęcia, rozwoju dziecka i jego narodzin jest bardzo skomplikowany. Wprowadzanie na świat dziecka wymaga ogromnej uwagi i troski od obojgu rodziców. Najważniejsze, podstawowe przygotowania do ciąży to utrzymanie swojego ciała we wzorowym zdrowiu i dobrej kondycji. Pamiętaj, że stan fizyczny matki zawsze bezpośrednio przekłada się na rozwój jej dziecka.

Zobacz też:
Planowany poród – czy można wybrać sobie datę?

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły