Być może słyszałaś już o ciąży urojonej wśród psów. Jest to zjawisko, które zdarza się stosunkowo często u niesterylizowanych suk. Czy wiesz jednak, że może spotkać też ludzi? Ciąża urojona to dość nietypowa sytuacja, w której cały organizm kobiety uważa, że jest ona w ciąży. Jak rozróżnić ciążę rzekomą od prawdziwej? Czy ten stan trzeba leczyć? Dowiedz się wszystkiego o ciąży urojonej u ludzi.

Czym jest ciąża urojona?

Ciąża rzekoma nie jest prawdziwa. Nie doszło przy niej do zapłodnienia komórki jajowej, jednak organizm kobiety zachowuje się tak, jakby się to wydarzyło. Dlaczego? Powodów może być wiele. Podstawową przyczyną jest fakt, że kobieta jest sama przekonana o tym, że nosi w sobie dziecko. Jest to na tyle głęboko zakorzenione poczucie, że zaczyna ona odczuwać typowe dla ciąży objawy.

Urojona ciąża nie zdarza się często. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które potrafi trwać nawet do kilku miesięcy. Leczenie jest konieczne, aby wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego. Proces ten wymaga podejścia multidyscyplinarnego – ginekologii, psychologii i psychiatrii.

Ciąża urojona u ludzi – przyczyny

Ciąża urojona pokazuje, jak bardzo ludzka psychika jest połączona z ciałem fizycznym. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Najczęściej jest to niezaspokojona, bardzo silna chęć zajścia w ciążę. Powód może też być odwrotny – przytłaczający lęk przed urodzeniem dziecka. Urojona ciąża ma źródło w psychice i często wiąże się z bezpłodnością. Gdy wszystkie myśli, czyny i marzenia skupiają się wokół tego aspektu – organizm reaguje.

Zobacz też:
Jak odpowiednio przygotować się do ciąży?

Najbardziej podatne na ciążę urojoną są kobiety samotne lub bezdzietne. Jeżeli same pragną potomstwa, a chęć tę wzmagają rodzice w ich najbliższym otoczeniu – może wystąpić urojenie. Pośrednimi przyczynami mogą być różne traumy z przeszłości lub istniejące zaburzenia psychiczne. Głównym czynnikiem są jednak częste myśli o posiadaniu dziecka.

Kogo może spotkać urojona ciąża?

Teoretycznie jest to możliwe u każdej kobiety. Główne przypadki to panie, które obsesyjnie pragną zajść w ciążę lub te, które panicznie boją się zostać matką. Ciąża urojona może też jednak spotkać inne osoby. Do grupy ryzyka należą kobiety, które:

 • są chore psychicznie – najczęstszą przyczyną w tej kategorii jest depresja;
 • doświadczyły w swoim życiu przemocy seksualnej;
 • są podatne na poronienia;
 • długo leczą się na niepłodność;
 • starają się zajść w ciążę bez jakichkolwiek efektów.

Ciąża urojona – objawy

Przekonanie kobiety o zajściu w ciążę potrafi być tak silne, że zaczną pojawiać się u niej charakterystyczne objawy. Do najbardziej typowych należą:

 • brak menstruacji;
 • poranne mdłości i wymioty;
 • powiększenie się brzucha;
 • bolesne i powiększone piersi;
 • nietypowe ochoty jedzeniowe;
 • wahania nastroju;
 • przewlekłe zmęczenie;
 • laktacja.

Objawy ciąży urojonej powiązane są z poczuciem niemocy w kwestii poczęcia dziecka. Może to być bardzo dużym obciążeniem dla psychiki kobiety. Pojawiają się wówczas różne dolegliwości – począwszy od zmian nastroju po smutek, przygnębienie, poczucie winy lub pokrzywdzenie, nerwice, a nawet przewlekłą depresję i głębokie zaburzenia osobowości.

Zobacz też:
Kalendarz ciążowy, czyli co się dzieje w poszczególnych etapach ciąży? Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża urojona u człowieka – utrudnienia

Zdarzają się sytuacje, w których zmiany w organizmie kobiety zaszły tak daleko, że nawet test ciążowy daje pozytywny wynik. Ciąża urojona potrafi zmienić poziom hormonu hCG. Co więcej, wraz z upływem czasu kobieta może czuć ruchy nieistniejącego dziecka i skurcze macicy.

Ciąża rzekoma – diagnoza

Mimo wszystkich powyższych kwestii, lekarz ginekolog zwykle już podczas pojedynczej wizyty potrafi ocenić, czy ciąża jest prawdziwa czy urojona. Większość osób cierpiących na tę przypadłość za wszelką cenę unika jednak wizyty w gabinecie. Zdarza się też, że nawet po usłyszeniu diagnozy kobiety nie chcą rozpocząć leczenia.

Ciąża urojona – leczenie

Trudnością w leczeniu ciąży urojonej jest fakt, że kobieta staje się odporna na wszelkie argumenty sprzeczne z jej przekonaniem. Psychoterapia werbalna jest w tym przypadku raczej mało skuteczna. Zaleca się raczej leczenie farmakologiczne, przy utrzymaniu stałego kontaktu z psychiatrą i ginekologiem.

Leczenie ciąży urojonej przeważnie trwa kilka miesięcy. Środki przepisane przez lekarza powinny skutecznie wyeliminować wszystkie objawy ciąży. Badania potwierdzają, że kobiety znacznie szybciej wracają do normalnego funkcjonowania ze wsparciem najbliższych.

Nieleczona ciąża urojona

Pacjentka ze zdiagnozowaną ciążą urojoną powinna jak najszybciej rozpocząć leczenie. Najlepiej, jeśli są wokół niej bliskie osoby chętne udzielić pomocy. Chore kobiety często unikają leczenia. Choć ciąża urojona spowodowana jest psychiką, nie oznacza to wcale że nie ma żadnych poważnych defektów na zdrowiu.

Zobacz też:
Kiedy zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny?

Nieleczona przypadłość prowadzi do różnych schorzeń:

Ciąż urojona ma podłoże psychiczne i nie jest wywołana zapłodnieniem. Pozornie nie ma więc nic wspólnego ze zwykłą ciążą. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Mózg ludzki jest bardzo silny, a moc sugestii praktycznie nieograniczona. Kobieta, przekonana o swoim stanie spodziewania się dziecka, zauważa w organizmie typowe objawy ciąży. Brzuch i piersi się powiększają, hormony zmieniają i nawet następuje laktacja. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie, kompleksowe leczenie, aby nie dopuścić do trwałych zaburzeń psychicznych.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły