Poznaj kalendarz ciążowy, czyli ciążę od A do Z, aby ułatwić sobie ten czas i przeżyć go możliwie bezstresowo.

Decyzja o założeniu rodziny powinna być dobrze przemyślana. Eksperci radzą, żeby przygotowania do macierzyństwa zacząć już na rok przed poczęciem. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to możliwe, a życie lubi zaskakiwać. Dowiedz się, jakie są objawy i odczucia, gdy jesteś w ciąży oraz co dokładnie dzieje się w tym czasie z twoim ciałem i z płodem.

Jak się przygotować do ciąży?

Aby wydać na świat nowe życie, ciało kobiety powinno być jak najsilniejsze, w możliwie najlepszej kondycji. Jeśli masz możliwość zaplanowania ciąży, warto zacząć zmieniać swoje nawyki żywieniowe i styl życia już 12 miesięcy przed poczęciem.

Odpowiedni trening i zdrowa dieta przygotuje twoje ciało do tego wysiłku. Poprawa kondycji przełoży się też na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się niektórych niepożądanych dolegliwości. Poznaj także kalendarz, by wiedzieć, co będzie działo się z twoim ciałem tydzień po tygodniu oraz jakie objawy i odczucia prawdopodobnie będą ci towarzyszyć w tym czasie!

O co koniecznie należy zadbać przed poczęciem? Przygotowaliśmy dla ciebie prostą listę najważniejszych działań:

  • kontrolna wizyta u ginekologa – wybierz specjalistę, któremu będziesz mogła zaufać i który bezpiecznie przeprowadzi cię przez całą ciążę. Wizyta kontrolna powinna obejmować wywiad o przeszłości reprodukcyjnej partnerów, ewentualnych chorobach genetycznych, przyjmowanych lekach itp. Ma to na celu ustalenie stanu twojego zdrowia i ewentualnych czynników ryzyka. Zaufanie pomiędzy tobą a twoim lekarzem pomaga znacznie zredukować stres podczas kolejnych wizyt;
  • wizyta u stomatologa – brzmi nieintuicyjnie? W trakcie ciąży nasilają się problemy o podłożu próchniczym. Niewyleczone zęby mogą się psuć, powodując poważne zakażenia, a nawet poronienia;
  • odpowiednie odżywianie – zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska waga może być problematyczna. Przed i w trakcie ciąży koniecznie stosuj zdrową, zrównoważoną dietę, bogatą we wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Koniecznie zrezygnuj też ze wszelkich używek;
  • zadbaj o swoją sprawność fizyczną – wiele kobiet o tym zapomina lub bagatelizuje ten aspekt. Ciąża jest bardzo obciążająca dla organizmu, a więc warto wcześniej go wzmocnić – szczególnie brzuch, kręgosłup i pośladki. Zalecane jest przynajmniej pływanie – poprawia ogólną sprawność, wspiera prawidłową przemianę materii i wzmacnia wszystkie większe partie mięśni;
  • suplementacja kwasu foliowego – organizm nie wytwarza tej witaminy z grupy B samodzielnie. Jest ona jednak niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego i rozwoju płodu;
  • szczepienia – niezalecane jest szczepienie się w trakcie ciąży, jednak warto zadbać o nie przed poczęciem. Najważniejsza jest ochrona przeciw różyczce, śwince, grypie, ospie i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
  • zapewnij sobie i planowanemu dziecku przyjazne otoczenie – unikaj stresu, wyeliminuj zagrożenia z miejsca pracy, odstaw potencjalnie szkodliwe dla dziecka leki.
Zobacz też:
Jak dbać o ciało w trakcie ciąży?

Jeśli zadbasz o swoje zdrowie, szczęście i ogólne dobre samopoczucie – twoje dziecko również będzie się nimi cieszyć.

Kalendarz ciążowy, czyli jak sprawdzić i obliczyć przybliżony wiek ciąży?

Być może już nieraz zadawałaś sobie pytanie: „czy jestem w ciąży?” – każda z możliwych odpowiedzi wywołuje mieszane uczucia. Choć najlepiej dokładnie zaplanować poczęcie i przygotować na to swój organizm – nie zawsze można to przewidzieć.

Życie potrafi być zaskakujące, jednak nawet nieplanowana może być jednak pięknym czasem. Jak rozpoznać ciążę? W pierwszym tygodniu od zapłodnienia oznaki mogą być w ogóle niezauważalne. Jeśli masz podejrzenia lub wątpliwości – wykonaj test dostępny w każdej aptece.

A jeśli chcesz poznać termin porodu to najlepiej udaj się do ginekologa. Specjalista z całą pewnością zapyta cię o datę ostatniej miesiączki i wskaże przybliżony wiek i przewidywaną datę porodu. Być może zleci także morfologię krwi oraz badanie usg, dzięki czemu jeszcze precyzyjniej będzie mógł określić, kiedy doszło do zapłodnienia.

Ciąża – objawy i odczucia

Subtelne objawy i odczucia pojawiają się dopiero w 2 lub 3 tygodniu ciąży, jednak widoczne i jasne sygnały następują po 4–6 tygodniach. Pierwszy miesiąc może więc przebiec całkowicie bezobjawowo.

Oto najbardziej charakterystyczne znaki, świadczące o tym, że możesz spodziewać się dziecka:

  • nudności i wymioty – często zdarzają się nad ranem, ale mogą też trwać całą dobę. Powodem jest wysokie stężenie hormonu hCG, a ich intensywność nasila się podczas lęku i stresu;
  • brak miesiączki – z tego powodu warto ściśle obserwować swój cykl, by zidentyfikować w nim wszelkie odchylenia od normy. Nie jest to jednak objaw jednoznaczny. Czasem na wczesnym etapie zdarza się też plamienie podobne do miesiączki. Bywają też przypadki, w których regularne krwawienie zachodzi nawet przez kilka miesięcy ciąży;
  • zawroty głowy – mogą prowadzić nawet do omdlenia. Podczas ciąży więcej krwi płynie do dziecka, a ciśnienie w żyłach matki się obniża. Aby im zapobiegać, warto dbać o prawidłową dietę i częste, regularne posiłki;
  • zmiana apetytu – ochota na wcześniej nielubiane dania, wzmożony lub ograniczony apetyt spowodowane są zmianami hormonalnymi;
  • wrażliwe, bolące piersi – szczególnie, gdy stają się powiększone, a sutki ciemnieją;
  • wzmożone zmęczenie i senność – może to być spowodowane wycieńczeniem organizmu lub wzrostem poziomu progesteronu;
  • bóle brzucha – podobne do tego w pierwszych dniach miesiączki;
  • zwiększona wrażliwość na zapachy – nawet te przyjemne, takie jak kosmetyki, kawa lub perfumy;
  • częste oddawanie moczu – ciężarna macica jest powiększona i naciska na pęcherz.
Zobacz też:
Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?

Kalkulator ciąży – rozwój dziecka tydzień po tygodniu

Tworzenie się nowego życia to piękny, lecz złożony proces. Jeśli ciąża wywołuje u ciebie spory stres, warto poznać bliżej ten kalendarz. Choć przyjmuje się, że okres ten trwa 40 tygodni, w rzeczywistości jest to zwykle 38 tygodni – około 266 dni. To przeciętny czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej do narodzin.

Etapy jej dzieli się na 3 trymestry:

  • I – od ostatniej miesiączki do 13. tygodnia ciąży,
  • II – od 14. do 26. tygodnia,
  • III – od 27. tygodnia do momentu przyjścia dziecka na świat.

Aby ułatwić sobie przebieg tych dziewięciu miesięcy, warto zadawać jak najwięcej pytań. Rozmawiaj z lekarzami oraz z innymi mamami, zapoznaj się z kalendarzem, zapisz się na kurs rodzenia, ćwicz oddychanie porodowe oraz czytaj książki o ciąży i porodzie. Nadmiar wiedzy z pewnością ci nie zaszkodzi – w końcu chodzi o zdrowie twoje i twojego dziecka. Dołączenie do grupy młodych mam da ci także bezcenne poczucie przynależności do społeczności oraz wsparcie innych kobiet. Pamiętaj także o możliwości wykonania badań prenatalnych.

Ciąża tydzień po tygodniu

Nie sposób jednak opisać tutaj wszystkiego, bowiem każdy tydzień ciąży może przebiegać u kobiet nieco inaczej. Znajdziesz tu więc podstawowe informacje o rozwoju płodu podczas ciąży. Warto też zagłębić się w fachową literaturę i zasięgnąć eksperckiej wiedzy lekarza. Kalkulator ciążowy zakłada, że stan ten powinien trwać 40 tygodni. Pamiętaj jednak, że każde ciało jest inne, a rozwój dziecka następuje we własnym tempie. Jakiekolwiek odchylenia od tych reguł nie powinny zatem niepokoić. Bez wątpienia masz jednak czas, by odpowiednio przygotować się do porodu, a także wykonać wszelkie niezbędne badania, w tym także badania prenatalne. Regularnie odwiedzaj ginekologa, aby trzymać rękę na pulsie zdrowia swojego dziecka.

Zobacz też:
Kiedy zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny?

Kalendarz ciążowy – pierwszy trymestr ciąży a badania prenatalne

Początek ciąży to pierwszy trymestr, czyli pierwsze trzy miesiące. Przez ten czas twoje ciało przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Dopiero około 4. tygodnia mogą występować widoczne oznaki ciąży. Jeśli do 6. tygodnia nie zaobserwujesz oczekiwanego krwawienia miesiączkowego, udaj się na USG. W 7. tygodniu zarodek ma około 1 cm, ale już na tym etapie można wyczuć delikatne bicie małego serca twojego dziecka. To właśnie w tym kresie powinnaś zrobić badania prenatalne. Rozwój płodu w drugiej połowie pierwszego etapu jest bardzo dynamiczny.

Oto kalendarz ciąży tego etapu:

  • 8. tydzień – przybranie ludzkiego kształtu zarodka;
  • 9. tydzień – kształtowanie się stóp i dłoni;
  • 10. tydzień – pojawienie się brwi i rzęs;
  • 11. tydzień – rozwój narządu słuchu;
  • 12. tydzień – formowanie się typowo dziecięcego kształtu twarzy;
  • 13. tydzień – wytworzenie się odruchu ssania, oddychania i przełykania.

Tak wygląda podręcznikowy początek ciąży. Pierwsze jej tygodnie kończą się widocznym zaokrągleniem brzucha matki. Twoje mdłości powinny już ustępować, a dziecko waży w tym czasie niewiele ponad 10 gramów.

Kalendarz ciąży – drugi trymestr a rozwój dziecka

Pierwszy trymestr ciąży jest zwykle najbardziej burzliwy. Jeśli twoje dziecko rozwija się prawidłowo, kolejne etapy powinny być już spokojniejsze. Twój brzuch zaczyna być bardziej zarysowany, a dziecko wykonuje wyczuwalne ruchy – jest to piękny czas dla każdej przyszłej mamy. Jeśli zechcesz poznać płeć swojego dziecka, możesz też zacząć już urządzać jego pokój! Ten etap nazywany jest miodowym miesiącem ciąży – okresem lepszego samopoczucia, większej energii, radości i ekscytacji.

Zobacz też:
Brzuch po ciąży – jak odzyskać dawną sylwetkę zdrowo, bezpiecznie i szybko?

Na początku drugiego trymestru można już określić płeć dziecka. Według przyjętego kalendarza 4. miesiąc to czas ruchowego rozwoju dziecka. W 17. tygodniu płeć jest już wyraźnie widoczna.

Kolejne etapy rozwoju są niezwykle ekscytujące:

  • 18–19. tydzień – pojawienie się mimiki twarzy;
  • 20. tydzień – pierwsze odczuwalne ruchy dziecka;
  • 21. tydzień – intensywny rozwój mózgu;
  • 22. tydzień – kształtowanie się płuc;
  • 23. tydzień – pogrubienie skóry dziecka.

Wcześniaki urodzone po 24. tygodniu mają już sporą szansę na przeżycie. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej opiece medycznej, jednak przy prawidłowym przebiegu ciąży dziecko pozostaje w tym czasie jeszcze w łonie matki. Pod koniec II trymestru (26. tydzień) dziecko waży już niecały kilogram.

Kalendarz ciążowy – trzeci trymestr. Przygotuj się na poród!

Jak z kolei przebiega końcowy etap? W ostatnich tygodniach przyszła mama jest już zwykle wycieńczona. Wiele kobiet opisuje trzeci etap jako najtrudniejszy okres ciąży. Mogą pojawiać się wówczas takie dolegliwości, jak:

  • bóle brzucha;
  • duszności i problemy z oddychaniem – dziecko zmienia pozycję i może naciskać na przeponę;
  • bóle pleców i nóg spowodowane noszeniem większego ciężaru;
  • trudności ze spaniem i poruszaniem się;
  • huśtawki emocjonalne.

Na tym etapie dziecko wygląda już jak mały człowiek. Pojawiają się skoordynowane ruchy oraz rytm snu i czuwania. Ten niestety jest przeważnie odwrotny od rytmu dnia mamy. Może to w znacznym stopniu utrudniać kobiecie spanie w nocy.

Zobacz też:
Laktacja – za mało czy za dużo mleka? Wszystko o laktacji

Tygodniowy kalendarz wykazuje, że w 32. tygodniu ciąży dziecko potrafi już mrugać i waży dużo ponad kilogram. W 34. tygodniu może samodzielnie zginać nóżki, chwytać dłońmi i oddychać. Kolejne tygodnie to ostatnie stadia rozwoju dziecka. Dziecko nabiera masy tłuszczowej, a organizm matki przygotowuje się do porodu. 

Możesz spodziewać się przyjścia na świat dziecka około 37–40. tygodnia ciąży. Przeciętna masa ciała malucha wynosi zwykle około 3,5 kg, a jego długość – 55 cm. Teraz przed tobą już sam poród i długie, satysfakcjonujące lata macierzyństwa.

Kalendarz ciąży – co jeszcze warto wiedzieć?

Pierwsza ciąża to czas wielu niewiadomych, a często także stresu i lęku. Wielu rzeczy nie da się kontrolować, dlatego by uspokoić swoje nerwy – edukuj się i dbaj o siebie jak najlepiej. Śledź ten kalendarz, by wiedzieć, jak rozwija się twoje dziecko w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze. W tym czasie niezwykle ważne jest również wsparcie rodziny, partnera i przyjaciół. Nie bój się rozmawiać z bliskimi i ze specjalistami oraz prosić ich o pomoc. Pomimo licznych niedogodności ciąża to niezwykły czas, który z pewnością zapamiętasz do końca życia. Dyskomfort wynagrodzi ci widok twojego zdrowego, szczęśliwego dziecka.

Teraz wiesz już o ciąży praktycznie wszystko. To najważniejsze informacje, które pozwolą ci się dobrze przygotować do macierzyństwa i przewidzieć zmiany, które będą zachodzić w twoim ciele. 

Zobacz także:

Zobacz też:
Katar u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia. Jak pomóc dziecku, które ma zatkany nos?

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły