Badania laboratoryjne wątrobowe przeprowadza się najczęściej przy diagnostyce chorób wątroby, jednak warto pomyśleć o nich również w kontekście profilaktyki. Dzięki nim lekarz jest w stanie ocenić prawidłowość funkcji wątroby i czasem uzupełniając je o badanie USG, postawić właściwą diagnozę, a następnie zalecić pacjentowi odpowiednie leczenie lub zmianę trybu życia. Dowiedz się, kto i kiedy powinien zdecydować się na wykonanie prób wątrobowych, a także jakie rodzaje badań powinny znaleźć się na liście osób dbających o zdrowie swojej wątroby.

Kto i kiedy powinien zbadać wątrobę?

Badanie laboratoryjne wątroby powinien wykonywać każdy z nas, ponieważ jest to narząd, który odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu, magazynowanie niektórych minerałów, przemianę witamin, itp. Niestety współczesna dieta (alkohol, leki, przetworzone jedzenie) powoduje, iż nasza wątroba bywa obciążona.

Badania pozwalają lekarzowi ocenić, w jaki sposób wątroba radzi sobie z produkcją enzymów i usuwaniem z organizmu toksyn. Regularnie przeprowadzane badania wątrobowe mogą pomóc w zdiagnozowaniu poważnych chorób, m.in. takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, które rozwijają się podstępnie i nawet przez wiele lat nie dają żadnych objawów.

Istnieją jednak wskazania, dla których badania wątroby powinny być wykonane w ramach diagnostyki problemów zdrowotnych związanych z wątrobą. Należą do nich:

  • przebyte zatrucia;
  • przewlekłe choroby wątroby;
  • choroba alkoholowa.
Zobacz też:
Domowe sposoby na uczulenie skórne – jak łagodzić objawy alergii skórnej? Poznaj domowe sposoby na wysypkę u dzieci i dorosłych!

Jakie badania na wątrobę należy wykonywać?

W ramach profilaktyki zdrowia wątroby każda dorosła osoba po 30. roku życia powinna każdego roku zdecydować się na pakiet badań wątrobowych, których wyniki pozwolą lekarzowi ocenić funkcje metaboliczne i wydzielnicze wątroby, a także sprawdzić, czy w jej obrębie nie występują uszkodzone komórki.

Które badania wątrobowe są szczególnie istotne?

ALT – aminotransferaza alaninowa

Aminotransferaza alaninowa (ALT) to jeden z enzymów wątrobowych. Badanie polega na określeniu jego poziomu. ALT należy do hormonów wskaźnikowych, narządowo nieswoistych, co oznacza, że wzrost jego aktywności wiąże się z uszkodzeniem komórek wątroby lub zwiększeniem przepuszczalności błon komórkowych. Zwiększona aktywność tego hormonu może wiązać się z wystąpieniem takich chorób, jak wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, żółtaczka zastoinowa, uszkodzenia spowodowane nadużywaniem alkoholu czy nowotwory wątroby.

AST – aminotransferaza asparaginianowa

Badanie AST to ocena poziomu aminotransferazy asparaginianowej we krwi. AST jest hormonem wątrobowym, którego największe stężenie występuje w sercu, wątrobie, mięśniach szkieletowych, erytrocytach i nerkach. Jego podwyższona aktywność może wskazywać na uszkodzenie komórek wątroby czy przebyty zawał mięśnia sercowego. Badanie AST należy do tzw. prób wątrobowych, czyli testów czynnościowych wątroby.

Oprócz wymienionych wyżej badań, kompleksowa diagnostyka wątroby powinna obejmować także badania:

  • ALB – poziom albuminy w surowicy;
  • ALP – fotostaza alkaliczna;
  • BIL-T – bilirubina całkowita;
  • GGTP – gamma-glutamylotranspeptydaza.

Kompleksowe badania wątrobowe możesz wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria, umawiając się na konkretny termin pobrania przez Internet.

Zobacz też:
Ergoterapia – najlepszy sposób na poprawę jakości życia

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły