Co to jest oponka brzuszna?

Oponka na brzuchu jest częścią nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w ciele. Tkanka tłuszczowa stanowi rozproszony organ, w którym są wychwytywane lub uwalniane kwasy tłuszczowe. Tłuszcz w ciele nie jest niczym złym. Ma funkcje termoizolujące i wydzielnicze. Tak samo jak tłuszcz w diecie, tkanka tłuszczowa jest konieczna, naturalna i przydatna dla organizmu.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy tkanki tłuszczowej gromadzi się za dużo. Duża oponka brzuszna może prowadzić do poważnych konsekwencji: chorób serca, udaru, cukrzycy, demencji, nadciśnienia, a nawet raka jelita grubego. Nasuwa się więc na myśl pytanie – jak pozbyć się oponki? Czasami, nawet mimo wielu prób, tłuszcz z brzucha po prostu nie chce zniknąć.

Oponka na brzuchu – przyczyny

Przyczyny powstawania oponki na brzuchu mogą być różne. Tłuszcz w tym miejscu gromadzi się, gdy zwiększa się rozmiar komórek akumulujących krople tłuszczu oraz gdy zwiększa się redukcja nowych komórek tłuszczowych. Najprościej rzecz ujmując, dzieje się tak ze względu na złe nawyki żywieniowe i zbyt małą ilość ruchu. Problem ten jest jednak znacznie bardziej złożony. 

Zobacz też:
Sok z brzozy – jak możesz z niego korzystać?

Zbyt krótki sen 

Zaburzenia snu wpływają na zwiększenie poziomu greliny w organizmie. Odpowiedzialna jest ona za przyrost masy ciała. Jeżeli nie śpisz wystarczającą liczbę godzin w ciągu doby, zwiększasz ryzyko tycia.

Przewlekły stres 

Jest to czynnik, który niekorzystnie wpływa na zdrowie. Przy jego nadmiarze gospodarka hormonalna zostaje zachwiana. Sprzyja to gromadzeniu się tłuszczu, w szczególności w okolicach brzucha.

Dobrym sposobem na rozładowani nadmiernego stresu może być na przykład zamiana samochodu na rower lub spacery podczas codziennej drogi do pracy. Codzienna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę serca i układ krążenia, dodatkowo też sprzyja poprawie kondycji umysłowej.

Niezrównoważona dieta 

Oponka brzuszna powstaje głównie na skutek diet obfitych w węglowodany i tłuszcze. Szybki tryb życia nie zawsze pozwala dokonywać mądrych wyborów żywieniowych. Pomoże ci z tym tygodniowy jadłospis, który uwzględni dużą ilość warzyw, zdrowych tłuszczy, produktów pełnoziarnistych i niegazowanej wody.

Za mała aktywność fizyczna 

Regularne ćwiczenia są konieczne nie tylko do skutecznego chudnięcia. Jest to niezbędny element zdrowego życia, dobrej kondycji i sprawności ciała. Siedzący tryb życia może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie. 

Używki 

Jest to – być może – nieoczywista przyczyna oponki na brzuchu. Alkohol sprzyja gromadzeniu się tłuszczu. W dodatku jest też bardzo niekorzystny dla ogólnego zdrowia, szczególnie gdy spożywany jest w nadmiernej ilości.

Niektóre leki 

Niestety, nawet gdy prowadzisz zdrowy tryb życia, może pojawić się u ciebie oponka na brzuchu. Przyrost masy ciała to skutek uboczny niektórych leków.

Zobacz też:
Rukiew wodna – prawdziwy superfood wśród roślin. Stosuj ją w kuchni i w kosmetyce!

Nieprawidłowa częstotliwość lub wielkość posiłków 

Dania spożywane w ciągu dnia powinny być niewielkie, a częste. Można urozmaicić swój jadłospis przekąskami, lecz zdrowymi. Podjadanie pustych kalorii z pewnością poskutkuje niechcianymi kilogramami.

Jak pozbyć się oponki na brzuchu?

Znasz już przyczyny oponki brzusznej. Pozostaje zatem pytanie, jak pozbyć się oponki? Oponka brzuszna nie zniknie sama z siebie. Nagła i drastyczna redukcja wagi też może okazać się niekorzystna. Jest to sposób niezdrowy. Co więcej, może pozostać wisząca skóra, która nie nadążyła się przystosować do nowego kształtu ciała. Najlepszym sposobem na to, jak pozbyć się oponki z brzucha jest długotrwałe, systematyczne działanie. Zdrowa, zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia to Twój klucz do sukcesu!

Oponka na brzuchu dieta

Dieta na oponkę brzuszną przede wszystkim nie powinna zawierać:

  • białej mąki i wszelkich produktów z niej wykonanych,
  • tłustych wędlin i szynek,
  • wysoko przetworzonej żywności,
  • tłustych i ciężkostrawnych mięs,
  • słodyczy,
  • produktów smażonych, szczególnie na głębokim tłuszczu,
  • napojów gazowanych i alkoholu.

Zadbaj nie tylko o odpowiednią liczbę kalorii w ciągu dnia, ale też o zdrowy i sprawny metabolizm. Kiedy usprawnisz swój układ trawienny, utrata wagi okaże się znacznie prostsza. Znakomite do tego okazują się produkty kiszone i fermentowane – w tym też niesłodzone jogurty.

Zapewne każdy wie, jak uciążliwa może być oponka na brzuchu. Dieta odchudzająca jednak wcale nie musi kojarzyć się z wieloma wyrzeczeniami. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe na te korzystniejsze dla naszego zdrowia. Na szczęście różnorodność jest w tym podstawą. Zapewniając sobie szeroki wachlarz świeżych i ekologicznych produktów, dieta na oponkę brzuszną ci się nie znudzi.

Zobacz też:
Co można, a czego nie wolno jeść przy dnie moczanowej?

Wprowadź do swojego jadłospisu jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Zastąp niezdrowe przekąski orzechami, jogurtem naturalnym, kiszonkami lub suszonymi warzywami. Postaw na potrawy gotowane w wodzie lub na parze, duszone i pieczone bez tłuszczu – zamiast smażonych. Gotując samodzielnie, masz pewność, że w jedzeniu nie znajdzie się nic, co mogłoby ci zaszkodzić. Pamiętaj o dużej ilości wody – pomoże wypłukać z twojego ciała zalegające toksyny.

Ćwiczenia na oponkę

Wiesz już, jak pozbyć się oponki na brzuchu za pomocą diety. Czas zwiększyć te efekty ćwiczeniami! Skuteczne ćwiczenia na oponkę to treningi cardio, na przykład bieganie, pływanie, taniec, jazda rowerem lub tabata. Właściwie niemożliwe jest schudnięcie wyłącznie z jednej części ciała. Dlatego ćwiczenia na oponkę angażują także inne partie mięśni. Aby przy redukcji masy zadbać również o ładną rzeźbę brzucha, wypróbuj poniższe ćwiczenia.

Plank 

Wszystkie rodzaje ćwiczeń w podporze doskonale angażują mięśnie brzucha. Co ciekawe, są one bardziej skuteczne niż np. tradycyjne brzuszki.

Nożyce 

Pionowe i poziome. Można to ćwiczenie modyfikować wedle twojego poziomu zaawansowania i siły. Unoszenie w ten sposób nóg angażuje głębokie mięśnie tułowia.

Unoszenie nóg w zwisie 

Jest to ćwiczenie, które nie każdy może zrobić w domu. Potrzebny będzie ci do niego drążek. Zwisając z niego, podnoś ugięte lub wyprostowane nogi w kierunku klatki piersiowej. Pełna wersja tego ćwiczenia z prostymi nogami jest bardzo wymagająca i skutecznie wzmacnia brzuch.

Zobacz też:
Orzechy nerkowca, czyli zdrowe przekąski – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły