Amantadyna to substancja, która wykorzystywana jest w lekach zwalczających objawy choroby Parkinsona oraz w takich, które przyjmujemy w celu złagodzenia przebiegu grypy typu A. Na chwilę obecną nie ma żadnego potwierdzenia tego, iż jej stosowanie pomaga nam walczyć z COVID-19. Dlaczego więc tak wiele osób uważa, że i tak warto zacząć ją stosować? Przede wszystkim sugerują się one tym, że amantadyna jest skuteczna w walce z wirusem grypy – z góry zakładamy, że na pewno poradzi sobie więc także z każdym innym wirusem. 

Ludzie są przerażeni tym, jak szybko COVID-19 jest w stanie zniszczyć organizm człowieka, który jeszcze niedawno był zupełnie zdrowy. To właśnie dlatego jesteśmy zdesperowani i mamy nadzieję, że może sami w jakiś sposób damy radę zapewnić sobie i swoim bliskim dodatkową ochronę. Amantadyna nam w tym jednak nie pomoże, a próbując zdobyć ją w sposób nielegalny – odbieramy tylko szansę leczenia tym ludziom, u których faktycznie może ona złagodzić objawy choroby.

Zakup w aptece 

Obecnie amantadyna jest sprzedawana tylko w aptekach i mogą z niej skorzystać osoby, które posiadają receptę. Taka recepta nie jest wystawiana łatwo, bo wcześniej konieczne jest wskazanie przyczyn naszego zapotrzebowania na lek z tą właśnie substancją. Najczęściej lekarz wymaga historii choroby – a więc musimy mu przedstawić dokumenty potwierdzające diagnozę Parkinsona. Nie próbujmy udawać, że faktycznie na to chorujemy, aby zapisana została nam amantadyna – to się nie uda, a tylko zmarnujemy swój czas i czas lekarza. Podobnie wygląda to w przypadku grypy – tutaj lekarz także będzie ostrożny. Niektóre leki mogą być objęte refundacją.

Zobacz też:
Co pomoże na ból gardła, jak go złagodzić?

Efekty kuracji 

Jeżeli naszym problemem jest obecnie wirus grypy typu A to po zastosowaniu leku z amantadyną – szybko poczujemy się lepiej. Pomimo, iż obecnie grypa nie jest już tak niebezpieczna, jak kiedyś – osoby z niektórymi chorobami współistniejącymi bądź ludzie starsi, dalej mogą sobie z nią nie radzić. To właśnie dla nich skorzystanie z amantadyny będzie w szczególności zalecane, bo wtedy objawy nie powinny być aż tak nasilone i mamy większą szansę na szybkie wyzdrowienie. 

Amantadyna pomaga ludziom walczącym z chorobą Parkinsona w taki sposób, że pozwala im w pewnym stopniu odzyskać kontrolę nad mięśniami. To właśnie brak tej kontroli powoduje, że choroba ta jest tak trudna – pacjent nie radzi sobie z uczuciem sztywności oraz drżeniem. Amantadyna wykazuje się tutaj wysoką skutecznością – konieczne jest tylko przestrzeganie zalecanych dawek w celu uniknięcia ryzyka skutków ubocznych. 

Sprawdź także lek z bazy Receptomat: Vines

Zobacz także:

O autorze

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

Zobacz wszystkie artykuły