Aloe barbadensis – moc zamknięta w zielonych liściach
Najpopularniejszym gatunkiem aloesu, który możesz uprawiać w domu, jest aloes zwyczajny (Aloe vera), nazywany również Aloe barbadensis. Ta odmiana stanowi często składnik kosmetyków i suplementów diety. W lecznictwie stosuje się aloes drzewiasty – Aloe arborescens. Z tej odmiany produkowane są leki roślinne, które znajdziesz w aptece.
Jednym z pierwszych aloesów, które trafiły do Europy z południowej Afryki, był właśnie cudowny aloes drzewiasty. Czy wiesz, że w naturze może osiągać nawet 6 metrów wysokości i ma postać krzewu? Imponujące! Rośnie w ciepłym i deszczowym klimacie. Jego liście w formie rozety mają niebieskoszarą barwę, zakończone są kolcami. Są bardzo mięsiste i gromadzą duże ilości wody. Jego kwiat może mieć nawet 40 cm szerokości. Jednak w warunkach domowych osiągnąć może maksymalnie 1 metr wysokości. Nie spodziewaj się również, że zobaczysz w domu jego kwiat. Zdecydowanie rzadko kwitnie w warunkach domowych. To roślina mało wymagająca, a jednocześnie niezwykle cenna. Idealne połączenie dla osób, które nie mają zdolności ogrodniczych, a chcą korzystać z dobrodziejstw tej rośliny.
Uprawa aloesu drzewiastego
Wyjątkowa wiecznie zielona roślina. Mowa o cudownym aloe arborescens, czyli aloesie drzewiastym. Jeżeli zastanawiasz się, jak uprawiać tę roślinę we własnym domu, to mamy dla ciebie kilka wskazówek. Mimo, że uprawa aloesu drzewiastego nie jest trudna, to porady mogą ci się przydać na początku tej przygody z ogrodnictwem.
Hodowla tej wyjątkowej rośliny nie jest trudna. Z pewnością sobie poradzisz. Oto garść informacji na temat uprawy:
- roślina ta bardzo dobrze znosi suszę;
- nadmiar wody może spowodować obumieranie;
- w porze letniej podlewaj go umiarkowanie, jedynie po przeschnięciu podłoża;
- zimą podlewaj go minimalnie;
- nie wystawiaj rośliny na mocne słońce;
- latem możesz wystawić aloes na balkon lub do ogrodu;
- zimą trzymaj roślinę w pomieszczeniu w jasnym miejscu.
Aloes drzewiasty jest łatwy w utrzymaniu, odporny na szkodniki. Najczęstszą przyczyną tego, że aloes nie nadaje się do użytku, jest jego przelanie lub przesuszenie. Jego podłoże powinno być dobrze zdrenowane i przepuszczalne. W okresie od marca do października możesz stosować specjalne nawozy do sukulentów.
Właściwości aloesu drzewiastego
Aloes drzewiasty używany jest w lecznictwie od wielu lat. Ta cudowna roślina ma bardzo korzystny wpływ na cały organizm. Wykazuje właściwości:
- bakteriobójcze;
- przeciwgrzybicze;
- przeciwzapalne;
- przeciwbólowe.
W roślinie tej występują, między innymi, substancje białkowe, takie jak: glikoproteiny, polipeptydy i enzymy, polisacharydy oraz związki mineralne. Leki na bazie aloesu stosuje się do leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, czy różnego rodzaju infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Środki te wspierają system odpornościowy i stymulują go do walki z infekcjami.
Aloes drzewiasty regeneruje również skórę i błony śluzowe. Pobudza i reguluje mechanizmy obronne organizmu. Jak widać, zastosowanie aloesu jest bardzo szerokie.
Warto wiedzieć, że skórka liści z aloesu zawiera substancje trujące. Z tego względu obiera się je, aby pozyskać miąższ. Pamiętaj, że liście aloesu mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych. Jeśli masz kota lub psa, zadbaj o to, by nie miały dostępu do twojej domowej uprawy aloesu drzewiastego.
Sok z aloesu drzewiastego – czy warto go pić?
Ze względu na swoje właściwości lecznicze aloes drzewiasty nazywany był przez Egipcjan rośliną nieśmiertelności. Natomiast rdzenni Amerykanie nazywali go różdżką z nieba. Sok z aloesu jest pozyskiwany z miąższu zawartego w liściach. Sok tej cudownej rośliny ma niezwykłe właściwości, takie jak:
- wspiera leczenia ran i oparzeń;
- wpływa na oczyszczanie się organizmu;
- redukuje problem niestrawności oraz innych dolegliwości żołądkowych;
- łagodzi podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego;
- wspomaga regenerację i odbudowę tkanek;
- ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i biostymulujące.
Nie sposób wymienić wszystkie korzyści, jakie może przynieść ci spożywanie soku z aloesu drzewiastego. Pamiętaj jednak, że tak jak we wszystkim, należy zachować umiar. Nadmierne spożycie może powodować biegunki lub poparzenia skóry. Nie zaleca się również stosowania go u dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących.
Zobacz także:
- Olej krokoszowy – cudowna substancja prosto z Bliskiego Wschodu
- Domowe sposoby na opryszczkę wargową. Jak pozbyć się opryszczki na ustach i zapobiegać nawrotom? Domowe sposoby leczenia
- Właściwości lecznicze imbiru, przeciwwskazania i wpływ na kobiety w ciąży. Co trzeba wiedzieć?
- Goździki na ból zęba – jak stosować?
- Rukiew wodna – prawdziwy superfood wśród roślin. Stosuj ją w kuchni i w kosmetyce!
W temacie aloesu, to przypomniało mi się, że ostatnio zakupiłam cudowny żel, czy to pod prysznic czy do mycia rąk – aloesowy. Naprawdę fantastycznie pachnie i w swoim składzie ma praktycznie tylko aloes.