Wellness kojarzone jest ze zdrowym stylem życia, choć w istocie pojęcie to odnosi się do dobrego samopoczucia. To jednocześnie świadomość swego stanu zdrowia oraz gotowość do brania za niego pełnej odpowiedzialności. To również poczucie harmonii – bardzo ważne we współczesnym świecie. Taki stan możesz osiągnąć na wiele sposobów, np. za pomocą diety, zabiegów leczniczych oraz aktywności fizycznej.

Wypoczynek pod znakiem wellness

Wellness może okazać się bardzo dobrym pomysłem na weekendowy wypoczynek. Chcesz wyjechać za miasto i odpocząć na łonie natury? Poszukaj ofert, w których przyrodnicze spacery są częścią większych programów. Przykładowo w Hotelu Hanza Pałac skorzystasz z zabiegów SPA, uzdrawiających kąpieli oraz wycieczek po Borach Tucholskich. Jeśli dodasz do tego kilka zdrowych posiłków, ziołowych naparów i wizytę w saunie, uzyskasz najprostszą receptę na dobre samopoczucie. 

Wellness na każdy dzień 

Weekendowy relaks może postawić cię na nogi. Jak jednak utrzymać dobrą formę po powrocie do domu? Wystarczy zadbać o:

  • codzienną porcję ruchu;
  • wartościową dietę;
  • odpowiednią ilość wypoczynku i relaksu. 

Zmotywuj się do ćwiczeń

Regularna aktywność fizyczna poprawia nie tylko kondycję, ale i nastrój. Wbrew pozorom wcale nie musisz codziennie odwiedzać siłowni. Intensywne treningi możesz zastąpić spacerami po pobliskim parku lub lekką gimnastyką. Dobre efekty przynosi też joga, pozwalająca łączyć ćwiczenia fizyczne ze sztuką relaksacji. 

Zobacz też:
Jak wybrać bezpieczny krem z filtrem do twarzy? Na co musisz zwrócić uwagę

Jedz zdrowo 

To, co pojawia się na talerzu, w znacznym stopniu wpływa na twoje samopoczucie. Chcesz mieć dobrą formę? Zmień swoje menu! Dieta wellness obfituje w produkty z pełnych ziaren zbóż. Bardzo ważne jest w niej zachowanie odpowiednich proporcji między ilością spożywanych białek, tłuszczów i węglowodanów. Właściwe zbilansowanie poszczególnych posiłków jest tu najważniejszą zasadą. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Wybieraj produkty lekkie i pełne witamin. Jedz to, co lubisz, ale z umiarem i bez pośpiechu. Dzięki tym prostym zasadom każdy posiłek stanie się wyborną ucztą, która skutecznie poprawi ci nastrój. 

Opanuj stres 

To zadanie wydaje się dość trudne w świecie, w którym każdego dnia musisz się zmierzyć z wieloma zadaniami. Pamiętaj jednak o licznych technikach relaksacyjnych, dzięki którym stres przestanie być dla ciebie aż takim problemem. Naucz się oddychać tak, by każdy wdech przynosił ci spokój. Przywołuj pozytywne myśli i twórz w swej głowie przyjemne wizualizacje. To proste reguły, dzięki którym twoje życie stanie się łatwiejsze. 

Zadbaj o otoczenie 

Aby cieszyć się dobrym nastrojem, musisz zadbać również o swoje najbliższe otoczenie i środowisko. Zwolnij – życie w ciągłym biegu to niepotrzebne nerwy i stres. Naucz się dostrzegać piękno, które cię otacza. Zieleń w pobliskim parku, las, po którym spacerujesz, przytulna atmosfera w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu – to kolejne drobne elementy, na których opiera się filozofia wellness.

Wellness – nie taka znów nowa moda

Choć moda na wellness narodziła się stosunkowo niedawno, człowiek od wieków dążył do zachowania zdrowia, młodego wyglądu i pogody ducha przez możliwie jak najdłuższy czas. Samo pojęcie „wellness” po raz pierwszy pojawiło się w XVII wieku. Co wówczas oznaczało? Dobry nastrój i zdrowie

Zobacz też:
Dom opieki – jak wybrać i dostać się do domu opieki społecznej?

Dziś dobre samopoczucie oznacza dodatkowo harmonię duszy i ciała. W takiej formie filozofia wellness istnieje od końca lat 50. XX wieku, kiedy to dr Halbert Dunn zaczął coraz więcej mówić o tym, jak ważna dla ludzkiego zdrowia jest równowaga. Możesz ją osiągnąć podczas weekendowych wycieczek za miasto, choć i proste, codzienne czynności mogą sprawić, że osiągniesz taki stan. Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie, nie trzeba przecież wiele. 

Chcesz żyć zgodnie z filozofią wellness? Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie i zacznij żyć tak, by każdy dzień dostarczał ci jak najwięcej pozytywnych wrażeń. To prosta zasada, której warto się trzymać.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles