Po co dbać o wątrobę – jakie funkcje pełni wątroba?

O funkcjach, jakie pełni wątroba pisane są długie artykuły i różnorodne publikacje naukowe. My jednak postaramy się przedstawić je w telegraficznym skrócie.

Mówiąc najkrócej, wątroba odpowiada za przemiany tłuszczy, cukrów i białek. Pełni również ważną rolę w odporności organizmu. Najważniejszymi czynnościami wątroby są:

1. gospodarka tłuszczowa (w tym synteza cholesterolu i rozkładanie lipidów na kwasy tłuszczowe); węglowodanowa (wytwarzanie, gromadzenie i uwalnianie glukozy) i białkowa (wytwarza aż 85% białek znajdujących się w osoczu);

2. gromadzenie zapasów witamin (A, D, B12) i żelaza,

3. odtruwanie – neutralizuje różnorodne toksyny;

4. przemiana hemu (składowej hemoglobiny, przekształcanej w bilirubinę);

5. produkcja żółci (która jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów);

6. działalność immunologiczna (pochłanianie różnych cząstek, w tym produktów procesów zapalnych, grzybów i pasożytów, bakterii i wirusów).

Jaki są sposoby na wsparcie wątroby?

Mamy nadzieję, że w poprzednim akapicie udało nam się pokazać, jak ważna jest wątroba. Co ważne, choć się regeneruje, to czym wyższe obciążenie, tym idzie jej to trudniej. Dlatego właśnie powinniśmy zadbać o nią, na przykład poprzez obniżenie poziomu cholesterolu czy picie odpowiednich ziół. Oczywiście, w przypadku zaburzeń pracy wątroby, to lekarz decyduje o postępowaniu.

Zobacz też:
Trzustka nie domaga – najpoważniejsze objawy

Po pierwsze, nie przeciążaj wątroby

Przeciążanie wątroby kojarzy nam się głównie z piciem alkoholu. Faktycznie, dla dobra tego organu, powinno się wyeliminować picie alkoholu i kawy. Warto też zdecydować się na lekką dietę, w której tłuszcze będą pochodzić głównie z tłustych ryb i olejów roślinnych. Także zbyt szybkie odchudzanie obciąża wątrobę.

W kuchni używaj ziół pobudzających wydzielanie soków żołądkowych i rozkurczających przewody żółciowe, rezygnuj z przypraw, które podrażniają przewód pokarmowy. Nie jedz zbyt szybko, ale jedz sporo warzyw. Wątrobę obciążają także leki, zwłaszcza te przeciwbólowe, przeciwzapalne, hormonalne i antybiotyki.

Po drugie, skorzystaj z mocy ziół

Ziół, które wymienia się, jako wspierające pracę wątroby, jest naprawdę dużo. Na czele listy stoi ostropest plamisty. To on najczęściej jest wykorzystywany w tabletkach na wątrobę. Działa przede wszystkim profilaktycznie i objawowo na uszkodzenia wątroby i zaburzenia trawienia.

Wiele dobrego mówi się także o karczochu zwyczajnym. On również polecany jest w zaburzeniach trawienia i profilaktyce uszkodzeń wątroby. Co ważne wspiera on także obniżanie poziomu cholesterolu.

Wśród ziół zalecanych do wsparcia wątroby wymienia się także kurkumę (działa przede wszystkim na zaburzenia trawienia, pobudza też pęcherzyk żółciowy, więc zapobiega powstawaniu w nim kamieni). Warto też zwrócić uwagę na mniszek lekarski, kocankę piaskową, boldo, czarną rzodkiew, dziurawiec zwyczajny i cykorię podróżnik.

Kilka słów na podumowanie

Tak. Zioła mogą wspierać pracę wątroby. Odpowiednio dobrane radzą sobie z tym naprawdę dobrze. Pamiętaj jednak, że samodzielnie dobrane zioła nie mogą zastępować specyfików dobranych przez specjalistę. Dlatego, jeśli twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, skontaktuj się z lekarzem.

Zobacz też:
Jakie są rodzaje maseczek ochronnych do twarzy?

W artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/ziola-na-watrobe/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Zobacz także:

About the Author

Adam Zieliński

Student ostatniego roku medycyny kultywujący rodzinne tradycje i wartości związane z wykonywaniem zawodów medycznych. Chęć i możliwość niesienia pomocy innym to więcej niż profesja, to prawdziwa pasja, podobnie jak dzielenie się zdobytą wiedzą. Prywatnie mąż i tata dwuletniego letniego syna, dla którego chce być wzorem do naśladowania.

View All Articles