Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

To, że cholesterol w nadmiarze może mieć katastrofalne skutki, jest powszechną wiedzą. Gdy jego podwyższony poziom utrzymuje się przez dłuższy czas, mogą rozwinąć się groźne choroby. Najbardziej narażone jest serce oraz układ krążenia. Działania profilaktyczne są najbardziej skuteczne w walce z cholesterolem. Jak skutecznie zapobiec gromadzeniu się złego cholesterolu?

Dieta

Zdrowa dieta to podstawa. Zacznij od wyeliminowania niektórych szkodliwych produktów z codziennego jadłospisu. Leki ziołowe na cholesterol i trójglicerydy oczywiście pomogą, ale jest to jedynie forma wsparcia. Nie są w stanie zdziałać cudów, jeśli nie zadbasz o siebie kompleksowo, na wielu frontach. Koniecznie ogranicz (lub wyklucz) następujące produkty:

  • czerwone mięso, w tym wołowinę, wieprzowinę, tłuste wędliny, podroby i przetwory, słoninę,
  • tłuste mleko oraz przetwory z niego wykonane, w tym śmietanę, masło, sery żółte i topione oraz pełnotłusty twaróg,
  • jajka – wystarczą około 2-3 w tygodniu,
  • pieczywo z białej mąki pszennej,
  • żywność wysoko przetworzoną, fast food, słone przekąski,
  • ciasta, ciastka, chałwa i inne słodkie wypieki.
Zobacz też:
Witamina K i jej rola w organizmie. Czym grozi jej nadmiar i niedobór?

Nie oznacza to jednak nudnej i niesmacznej diety. Staraj się włączyć do jadłospisu jak najwięcej poniższych produktów. Możesz czerpać inspiracje z diety śródziemnomorskiej, aby odkryć nowe, smaczne przepisy. Duża ilość owoców, warzyw, ryb oraz zdrowych olejów roślinnych będą Twoimi sprzymierzeńcami. Do tego okazjonalna herbata na cholesterol – i nie będzie on już stanowił problemu.

Co jeść, żeby pomóc organizmowi wyregulować poziom cholesterolu?

Duża ilość błonnika rozpuszczalnego 

Znajdziesz go m.in. w pieczywie pełnoziarnistym, otrębach, płatkach owsianych, ryżu brązowym, owocach i warzywach (szczególnie surowych, spożywanych ze skórką). Zaletą błonnika jest to, że ogranicza wchłanianie cholesterolu. Co więcej, wspiera działanie jelit i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Żywność bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie z omega-3

Ich duża ilość znajduje się w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych i tranach. Korzystne będzie włączenie do dań łososia, tuńczyka, makreli, halibuta oraz oliwy z oliwek.

Warzywa i owoce

W kwestii warzyw i owoców właściwie nie ma limitu – możesz eksperymentować z nowymi produktami i przepisami. Tłuste mięsa zastąp drobiem bez skórki. Natomiast w miejsce niezdrowych przekąsek, możesz spożywać orzechy. Unikaj smażenia na tłuszczu. Lepsze będzie gotowanie, duszenie, pieczenie lub grillowanie na minimalnej ilości oleju.

Najlepsze zioła na obniżenie cholesterolu

Silny i skuteczny ziołowy lek na obniżenie cholesterolu niestety nie istnieje. Dostępne są jednak naturalne zioła obniżające cholesterol, które wspomogą sprawną pracę twojego ciała. Można w tym celu włączyć do diety specjalną herbatę na cholesterol, kapsułki lub zioła na cholesterol w tabletkach. Oto najbardziej dobroczynne zioła na cholesterol.

Zobacz też:
Cena wazektomii — jaki jest koszt wykonania zabiegu wazektomii?

Ziele karczocha zwyczajnego 

Zawiera pochodne kwasu dwukawowochinowego. Pod tą skomplikowaną nazwą kryją się związki obniżające cholesterol i trójglicerydy. Napój z karczocha niestety nie jest zbyt apetyczny, dlatego lepsza będzie forma kapsułek.

Imbir 

Korzeń i kłącze tej rośliny ma mnóstwo korzystnych właściwości. Można stosować go jako przyprawę do dań lub jako pyszny, rozgrzewający napar. Imbir wspiera układ odpornościowy oraz prawidłowe krążenie krwi. W kwestii walki z cholesterolem, najsilniejsze działanie ma świeży imbir.

Lucerna siewna 

Ten ziołowy lek na obniżenie cholesterolu działa skutecznie dzięki zawartości saponin. Łączą się one z cząsteczkami cholesterolu, utrudniając jelitom jego wchłanianie. Tym samym ułatwia usuwanie go z organizmu.

Ostropest plamisty 

Najbardziej wartościowe są łuski nasion. Korzystnie działają na wątrobę. Regenerują ten narząd i wspierają jego prawidłowe działanie. Leki ziołowe na cholesterol i trójglicerydy zawierające ostropest są bardzo skuteczne. Mają one silne działanie antyoksydacyjne oraz wspomagają proces trawienia. Co więcej, ułatwiają utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy i lipidów.

Kozieradka pospolita 

Warto wypróbować mąkę z nasion tej rośliny. Jest to wartościowy składnik w diecie obniżającej cholesterol.

Czosnek pospolity 

Pyszny dodatek do wszelkich dań. Posiada ogromną moc w walce ze złym cholesterolem. Ma on także właściwości antybakteryjne i lecznicze. Znakomicie wpływa na układ immunologiczny i cały organizm.

Pomogą ci także napary z kwiatu lipy, głogu, pokrzywy, liści łopianu i serdecznika pospolitego. 

Mieszanki ziół na obniżenie cholesterolu

Zastanawiasz się, które zioła na obniżenie cholesterolu sprawdzą się najlepiej? Idealnym rozwiązaniem są mieszanki. Na rynku dostępne są różne preparaty i herbatki wieloskładnikowe. Takie naturalne suplementy diety wspomagają obniżanie cholesterolu i poprawiają samopoczucie. Co więcej, sięgając po zioła obniżające cholesterol – zamiast po preparaty farmaceutyczne – dbasz o swoje zdrowie. Powyższe zioła nie posiadają żadnych negatywnych skutków ubocznych. Większość z nich możesz zażywać w dowolnej ilości – wpłyną pozytywnie także na inne funkcje twojego organizmu.

Zobacz też:
Leki antyhistaminowe – działanie, zastosowanie i rodzaje

Pospolite zioła na cholesterol mają jeszcze jedną znaczącą zaletę. Można hodować je w ogródku, na balkonie lub nawet na parapecie. Większość z nich jest łatwa w uprawie i dobrze znosi polskie warunki pogodowe. Jeżeli nie masz daru do roślin – żaden problem. Te naturalne, ziołowe leki na cholesterol są tanie i łatwo dostępne. Dostaniesz je w każdym sklepie ze zdrową żywnością, aptece, a nawet w większości supermarketów. 

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły