Czym jest fenylefryna?

Fenylefryna to bardzo ważny związek chemiczny, który działa pobudzająco na twój układ adrenergiczny. Ze względu na swoje właściwości jest bardzo często wykorzystywana w lekach na przeziębienie i katar. To najpopularniejsze zastosowanie fenylefryny, jednak na tym jej możliwości się nie kończą. Możesz się z nią również spotkać w wielu środkach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, dostępnych bez recepty w niemal każdej aptece. Chlorowodorek fenylefryny jest też z powodzeniem stosowany w okulistyce, w której korzysta się z niego zarówno podczas badań diagnostycznych, jak i w trakcie chirurgicznych zabiegów.

Jakie działanie wykazuje fenylefryna? 

Zasada działania fenylefryny jest prosta. Gdy trafia ona do twojego organizmu, dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, a to pozwala ci się rozprawić z uciążliwymi obrzękami. Choć leki z takim dodatkiem mogą wpływać na twój układ krwionośny oraz na ciśnienie, nie musisz się obawiać zaburzeń rytmu serca. O tym, iż są to leki bezpieczne, świadczy jedno: większość z nich kupisz w aptekach bez recepty. Najważniejsze, byś z takich środków farmaceutycznych korzystał w odpowiedni sposób, zachowując niezbędny umiar. 

Zobacz też:
Pielęgnacja i makijaż oka – czy mają znaczenie dla twojego zdrowia?

Kiedy warto stosować leki z chlorowodorkiem fenylefryny w składzie?

W jakich sytuacjach możesz korzystać z takiego wsparcia? Najczęściej ten związek chemiczny jest wykorzystywany przy:

  • alergicznym nieżycie nosa
  • stanach zapalnych błony śluzowej i towarzyszących im obrzękach
  • obrzękach trąbki słuchowej 

Jaką postać zazwyczaj przybierają leki, w których pojawia się chlorowodorek fenylefryny? 

Często są to tradycyjne tabletki, możesz jednak znaleźć tę substancję w wielu proszkach, z których przyrządzać roztwór o leczniczych właściwościach. Fenylefryna może pojawić się też w kroplach do oczu oraz w aerozolu do nosa. 

Chlorowodorek fenylefryny w walce z przeziębieniem i katarem  

O leczniczych właściwościach fenylefryny mówi się zazwyczaj w kontekście walki z przeziębieniem. Jest to częsta przypadłość, której nie masz szans uniknąć, a która może ci poważnie utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Zatkany nos, katar oraz ból głowy – takie objawy mogą być dla ciebie męczące. To, że szukasz leków, które poprawią twoje samopoczucie, jest oczywiste. O skuteczności większości z nich decyduje właśnie chlorowodorek fenylefryny. 

Wiele leków na przeziębienie i katar bazuje na pseudoefedrynie, dzięki której twoje oskrzela się rozszerzą, a przekrwienie błony śluzowej zmniejszy. Środek ten skutecznie poprawia drożność twoich dróg oddechowych i skutecznie łagodzi objawy choroby. Mimo to pseudoefedrynę coraz częściej zastępuje fenylefryna. Dlaczego? Bo ten związek chemiczny jest bezpieczniejszy dla twojego zdrowia, a lista potencjalnych skutków ubocznych jest tu znacznie krótsza niż w przypadku poprzedniczki. Zmiana tych składników w lekach nie zmniejsza ich mocy, dzięki czemu z opuchniętym śluzówkami uporasz się równie skutecznie. 

Zobacz też:
Zespół złamanego serca – jakie objawy wskazują na tę dolegliwość?

Fenylefryny chlorowodorek w okulistyce

Jeśli korzystasz z leczenia okulistycznego, pewnie nie raz zetkniesz się ze środkami zawierającymi taki związek chemiczny. Fenylefrynę znajdziesz m.in. w kroplach do oczu, w których odgrywa ona ważną rolę. To dzięki niej możesz się rozprawić z takimi dolegliwościami, jak przekrwienie spojówek oraz ich obrzęk. Wpływa ona również na mięśnie oka i pozwala na rozszerzenie źrenicy. Ta właściwość z kolei zdecydowała wykorzystywaniu środków z chlorkiem fenylefryny przez okulistów w trakcie badań diagnostycznych oraz zabiegów chirurgicznych.

Czy możesz bez obaw korzystać z fenylefryny? 

Choć ten związek chemiczny pojawia się w wielu lekach, nie każdy może korzystać z jego mocy. Jak każdy środek farmaceutyczny, tak i fenylefryny chlorowodorek może wywołać skutki uboczne. Co musisz wiedzieć na temat przeciwwskazań i ewentualnych komplikacji zdrowotnych? 

Przeciwwskazania do stosowania fenylefryny – chlorowodorek nie dla każdego

Zanim sięgniesz po leki zawierające fenylefrynę, musisz się upewnić, czy korzystanie z niej będzie w twoim lub cudzym przypadku bezpieczne. Czy znajdujesz się wśród tych osób, które leki z takim dodatkiem muszą omijać szerokim łukiem? 

  1. Z tej substancji muszą zrezygnować kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
  2. Unikaj też podawania leków z takim związkiem chemicznym dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. 
  3. Leków z takim związkiem chemicznym nie możesz łączyć z  glikozydami naparstnicy, β-adrenolitykami oraz niektórymi inhibitorami. Takie połączenie może stać się dla ciebie niebezpieczną mieszanką, której skutkiem będą problemy z nadciśnieniem oraz zaburzeniami pracy serca.
Zobacz też:
Jak często powinniśmy odwiedzać profilaktycznie stomatologa?

Co jeszcze może ci uniemożliwić korzystanie z leków zawierających fenylefrynę? Na liście przeciwwskazań możesz znaleźć następujące dolegliwości i choroby: 

Z jakimi skutkami ubocznymi musisz się liczyć? 

Sięgając po leki, musisz liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Ryzyko pojawienia się uciążliwych dolegliwości wzrasta w chwili, gdy po tabletki sięgasz zbyt często lub przyjmujesz je w zbyt dużych dawkach. Tak jest i w przypadku leków z fenylefryną. Jakich negatywnych konsekwencji możesz się spodziewać z takim przypadku?

Wśród najczęstszych problemów, które mogą cię spotkać po zażyciu fenylefryny, znajdują się:

  • problemy z oddychaniem i duszności;
  • problemy ze snem;
  • uczucie niepokoju;
  • problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem.

Choć środki lecznicze, w których znajduje się fenylefryna, mogą pomóc ci w walce z przeziębieniem oraz stanami zapalnymi, z ich wsparcia musisz korzystać z umiarem. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem kuracji zapoznać się z treścią ulotki informacyjnej oraz by nie stosować lekarstw z takim związkiem chemicznym dłużej niż kilka dni.

Zobacz także:

About the Author

Mirosława Jankowiak

Absolwentka Technikum Gastronomicznego w Bytomiu i historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Miłośniczka podróży, przyrody i aktywnego wypoczynku. Podróżnicze i historyczne pasje łączy z pracą przewodnika turystycznego. W wolnym czasie poszerza swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia i diet, ze szczególnym uwzględnieniem diety roślinnej.

View All Articles