Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy jest dokuczliwy, nagły i najczęściej pojawia się tylko po jednej stronie. Towarzyszy mu wiele innych objawów, w tym nieżyt nosa (uczucie zatkania i wyciek wodnistej treści), potliwość twarzy i łzawienie oka. Co ciekawe, objawy te lokalizują się po tej samej stronie twarzy, co sam ból głowy. Niestety nadal nie wiadomo, co jest bezpośrednią przyczyną rozwoju schorzenia. Najczęściej jednak klasterowy ból głowy ma związek z dziedziczeniem genetycznym, a zatem występuje u kogoś, u kogo w rodzinie pojawiały się jego przypadki. 

Typowy dla tego bólu głowy jest stosunkowo krótki czas trwania (w porównaniu do epizodów migrenowych). Epizod trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, jednak zazwyczaj pojawia się w ciągu dnia częściej niż raz (średnio 4 epizody dziennie). 

Częste epizody bólowe prowadzą do wyczerpania organizmu. Nierzadko poza typowymi objawami pojawiają się również nudności i wymioty. Okazuje się, że na napady klasterowego bólu głowy wpływają pory roku i dnia. Wiele osób twierdzi na przykład, że częściej pojawiają się one w godzinach nocnych i tuż nad ranem. 

Warto pamiętać, że ten rodzaj bólu jest niecharakterystyczny i należy udać się do lekarza specjalisty w celu wykonania bardziej szczegółowych badań – przede wszystkim rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Pomoże to wykluczyć poważniejsze choroby, a w przypadku złej diagnozy pozwoli szybciej wdrożyć leczenie. Przed wizytą warto przygotować tzw. dzienniczek bólu, w którym zamieszcza się informacje dotyczące częstotliwości i intensywności napadów. 

Zobacz też:
Miażdżyca – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Co na klasterowy ból głowy?

Przy silnym bólu konieczne jest szybkie działanie. Łagodzenie objawów musi być wielokierunkowe. Doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe, które w składzie mają ibuprofen, ketoprofen, metamizol czy naproksen. Takie leki jak Ketonal Active okazują się skuteczne przede wszystkim ze względu na szybki czas działania. Ten lek w postaci kapsułek twardych ma najwyższą dostępną bez recepty dawkę ketoprofenu. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. 

Farmakologiczne leczenie klasterowych bólów głowy jest dla lekarzy wyzwaniem. W większości przypadków przepisują oni tryptany, które z powodzeniem stosowane są w łagodzeniu objawów migreny. Warto bowiem pamiętać, że, podobnie jak migrena, klasterowy ból głowy nie jest chorobą uleczalną.

Zobacz także: